Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Twardowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Twardowski – poeta w sutannie, którego twórczość zachwyca zarówno wierzących, jak i ateistów. Przez wiele lat pisał „do szuflady” ze względu na panujące realia polityczne oraz stanowisko przedsoborowego kościoła katolickiego. Żartobliwie i z serdecznością nazywany „Janem od biedronki” ze względu na ukazywaną w tekstach pełną ufności, dziecięcą więź między Bogiem a człowiekiem. Autor cytatu wszech czasów: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

Jan Twardowski to absolwent Państwowego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Podobno od dzieciństwa był chorobliwie nieśmiały i zapatrzony w cuda otaczającej go natury. Już w liceum pisze pierwsze wiersze publikowane później w „Akancie” oraz „Locie”. W okresie 1931-1936 współredaktor młodzieżowego pisma „Kuźnica Młodych”. Maturę zdaje w 1936 r. i rozpoczyna przerwane przez okres wojny studia polonistyczne. Trauma doświadczeń z tego okresu, m.in. zniszczenie domu rodzinnego oraz udział młodego poety jako żołnierza AK w powstaniu warszawskim, sprawia, iż postanawia zostać kapłanem. Wstępuje do seminarium duchownego w Czubinie, a następnie w Warszawie. Święcenia...

Podobne wypracowania