Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Postawa hamletyczna bohaterów literackich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Być albo nie być” to słynne pytanie, zadawane sobie przez Hamleta. Wyraża jego wahanie w ocenie świata i życia. Ale rozterki Hamleta dotyczą wielu kwestii. Jego refleksyjna natura utrudnia mu podjęcie działania. Hamlet pozostaje niezdecydowany także w kwestii zemsty. Z jednej strony duch ojca oczekuje, że jego śmierć zostanie pomszczona. Hamlet jako syn, jest do tego zobowiązany. Kochał ojca, a po śmierci wręcz go ubóstwia, podczas gdy stryj, budzi w nim tylko odradzę. Mimo to nie potrafi się zdobyć na dokonanie mordu. Wahania Hamleta nie wynikają z tchórzostwa, raczej z wrażliwości i niezdolności do mordu, nawet jeśli ma on moralne uzasadnienie. I tak na przykład duński książę wycofuje się spod komnaty Klaudiusza, kiedy był już niemal zdecydowany, ponieważ widzi, że stryj się modli.

Hamlet wielokrotnie rozważa decyzję o dokonaniu zemsty. Kiedy myśli o niesprawiedliwości, jaka spotkała jego ojca, jest niemal zdecydowany, ale gdy staje przy swojej ofierze, to przekonanie go opuszcza. Wielokrotnie usiłuje zdobyć potwierdzenie, że stryj faktycznie jest winny. Nie ma w nim pragnienia objęcia władzy, wolałby, by Klaudiusz okazał się niewinny. Hamlet jest rozczarowany życiem i ludzką naturą. Zawiódł się na matce, na ukochanej i na stryju. Jego...

Podobne wypracowania