Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura a natura - idea, porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kultura to pojęcie związane z bardzo wieloma aspektami życia jednostki w społeczeństwie. Opiera się ona głównie o wartości moralne oraz religijne. To pojęcie wywodzące się z czasów zamierzchłej historii, gdyż nie sposób stworzyć jakąś kulturę od podstaw, nie posiłkując się tezami oraz osiągnięciami historycznymi w tej materii. 

Kultura jest pojęciem powiązanym z występowaniem wzorców zachowań. To całokształt dorobku danej społeczności, zawierający w sobie osiągnięcia na polu literatury, filozofii, nauki, religii, rozpatrywanych w aspekcie duchowym. W odróżnieniu od pojęcia cywilizacji do elementów składowych kultury powinno się zaliczać tylko metafizyczne rozumienie tych pojęć, bez skonkretyzowania ich materialnie. Cywilizacja bowiem, generalnie, skupia się na środkach stosowanych przy próbach ujarzmienia czynników naturalnych w celu poprawienia fizycznego bytu jednostki. Oczywiście, rozpatrując osiągnięcia różnych zbiorowości ludzkich w ujęciu historycznym, nie można rozdzielić oraz odrębnie określić wartości kulturowych od cywilizacyjnych oraz poddawać pod dyskusję, która kategoria miała większe znaczenie. Wiadomo, iż pojęcia te są ze sobą połączone oraz, na przestrzeni wieków, wzajemnie...

Podobne wypracowania