Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Klasa średnia - charakterystyka, definicja, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zgodnie z teorią stratyfikacji społeczeństwa klasa średnia to klasa społeczna znajdująca się pomiędzy klasą wyższą i klasą niższą. Pojęcie to nie ma wyznaczonych ostrych granic, w związku z czym podlega nieustannemu procesowi zmiany zakresu pojęcia. Zajmują się tym specjaliści z dziedzin takich jak ekonomia czy socjologia. 

Klasa średnia funkcjonowała już w XIX wieku, wówczas przynależeli do niej drobni przedsiębiorcy, urzędnicy. Były to te grupy społeczne, których przedstawicieli nie można było zakwalifikować do stworzonego przez K. Marksa podziału na burżuazję i proletariat. 

Współcześnie do klasy średniej w ujęciu zakresu przedmiotowego należą kategorie głównie społeczno - zawodowe. Cechą dla nich charakterystyczną jest dość duża samodzielność podmiotów. Są to niezależni przedsiębiorcy, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz pracownicy umysłowi. Żyją oni na pewnym poziomie dobrobytu, prowadzą spokojne, usystematyzowane życie zawodowe. Nie posiadają znacznego majątku oraz nie wywodzą się z rodzin o arystokratycznych korzeniach. Z reguły do klasy średniej przynależą osoby o wyższym wykształceniu zdobytym na różnych uczelniach i w zróżnicowanym zakresie. Przedstawiciele klasy średniej...

Podobne wypracowania