Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Kosiński - biografia, życiorys

Jerzy Kosiński jest chyba bardziej znany i doceniany w Stanach Zjednoczonych niż we własnej ojczyźnie. Jest to spowodowane faktem, iż pisarz tworzył wyłącznie w języku angielskim, na stałe mieszkał także w USA. Wokół jego biografii i twórczości narosło wiele mitów i legend, które już za życia autora otaczały jego osobę aurą tajemniczości, wrażenie to potęgował sam autor, nie rozwiewając narosłych wątpliwości, nie zaprzeczając ani nie potwierdzając doniesień, jakoby zawarte w jego dziełach wydarzenia były autobiograficznymi reminiscencjami na przykład z dzieciństwa, które przypadło na lata II wojny światowej.

Autor urodził się w 1933 roku jako Józef Lewinkopf. Pochodził z rodziny żydowskiej, dlatego w trosce o bezpieczeństwo syna ojciec na czas wojny umieścił go w małej wsi u pewnej katolickiej rodziny i postarał się o formalną zmianę nazwiska na Kosiński. Tym nazwiskiem będzie posługiwał się jako dorosła osoba na zmianę z pseudonimem artystycznym „Joseph Novak”, stworzonym na potrzeby pierwszych lat pobytu w USA. Po zakończeniu działań wojennych Kosiński podejmował różne formy aktywności będąc np. instruktorem narciarskim bądź organizatorem rozmaitych akcji kulturalno-oświatowych. Studiował historię oraz politologię...

Podobne wypracowania