Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Samuel Beckett - biografia, życiorys

Samuel Beckett urodził się 13 kwietnia 1906 w miejscowości niedaleko Dublina, w Irlandii. Przyszedł na świat w rodzinie protestantów. Jego matka była gorliwie wierząca, można posądzić ją nawet o dewocję. Ojciec pisarza zmarł, co spowodowało załamanie nerwowe Becketta.

Mężczyzna studiował filologię romańską w Trinity College. Po zakończeniu studiów, zaproponowano mu stanowisko wykładowcy na tej uczelni. Pisarz nie pracował tam jednak zbyt długo, ponieważ miał problemy osobiste i emocjonalne (między innymi spowodowane wyżej wspomnianą śmiercią ojca). Przeniósł się więc do Francji i osiadł na stałe w Paryżu. Bardzo przywiązał się do nowego miejsca. Brał nawet udział we francuskim ruchu oporu. Nie był także obojętny na losy społeczne i polityczne wszystkich ludzi świata. Nie obawiał się krytyki ani potępienia, dlatego też otwarcie wyrażał swoje zdanie. Występował przeciw prześladowaniu, represjom, totalitaryzmowi, a nawet buntował się wobec wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, w latach późniejszych.

Beckett już jako młody mężczyzna zainteresował się literaturą. Dziś uważany jest za jednego z najbardziej znakomitych i wszechstronnych dramaturgów, prozaików i eseistów XX wieku. Pisał utwory o różnej tematyce, poruszające rozmaite problemy. Przede wszystkim jednak interesowały go kwestie egzystencjalne, dotyczące życia ludzkiego. Poprzez swoje dzieła zadawał pytania o sens bytu, drogę, jaką podąża człowiek i kres naszej odwiecznej wędrówki.

W najbardziej znanym dramacie pt.: „Czekając na Godota” Beckett przedstawia czytelnikowi dwóch bohaterów: Vladimira i Estragona. Ukazanie sytuacji czekania na coś, co nigdy ma nie nastąpić, to metaforyczny obraz degradacji człowieka oraz otaczającego go świata. Poprzez, wydawałoby się, narysowanie śmiesznych i karykaturalnych postaci, pisarz pokazuje prawdę o życiu i ludziach. Inne, bardzo znane dramaty Becketta to : „Końcówka” oraz „Kroki”.  Sam autor nie doceniał swojej twórczości, a wynikało to prawdopodobnie z braku pewności siebie. Mogła być ona spowodowana trudną sytuacją rodzinną oraz emocjonalną artysty. Beckett nie odebrał nawet osobiście Nagrody Nobla, która została przyznana mu w roku 1969.

Dramaturg zmarł 22 grudnia 1989 roku w Paryżu.

Podobne wypracowania do Samuel Beckett - biografia, życiorys