Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Samuel Beckett - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Samuel Beckett urodził się 13 kwietnia 1906 w miejscowości niedaleko Dublina, w Irlandii. Przyszedł na świat w rodzinie protestantów. Jego matka była gorliwie wierząca, można posądzić ją nawet o dewocję. Ojciec pisarza zmarł, co spowodowało załamanie nerwowe Becketta.

Mężczyzna studiował filologię romańską w Trinity College. Po zakończeniu studiów, zaproponowano mu stanowisko wykładowcy na tej uczelni. Pisarz nie pracował tam jednak zbyt długo, ponieważ miał problemy osobiste i emocjonalne (między innymi spowodowane wyżej wspomnianą śmiercią ojca). Przeniósł się więc do Francji i osiadł na stałe w Paryżu. Bardzo przywiązał się do nowego miejsca. Brał nawet udział we francuskim ruchu oporu. Nie był także obojętny na losy społeczne i polityczne wszystkich ludzi świata. Nie obawiał się krytyki ani potępienia, dlatego też otwarcie wyrażał swoje zdanie. Występował przeciw prześladowaniu, represjom, totalitaryzmowi, a nawet buntował się wobec wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, w latach późniejszych.

Beckett już jako młody mężczyzna zainteresował się literaturą. Dziś uważany jest za jednego z najbardziej znakomitych i wszechstronnych dramaturgów, prozaików i eseistów XX wieku. Pisał utwory o różnej tematyce, poruszające...

Podobne wypracowania