Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

UNESCO - geneza, historia, członkowie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

UNESCO - Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) - jedna z wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych, której nadrzędnym celem jest wspieranie ponadnarodowej współpracy w dziedzinie edukacji, kultury i nauki oraz popieranie praw człowieka na całym świecie. 

Geneza UNESCO sięga czasów II wojny światowej, kiedy to w Londynie, podczas spotkania ministrów państw aliancki, w tym przedstawiciela rządu polskiego, powstały plany powojennej współpracy w dziedzinie oświaty. Z rozmów tych, 16 listopada 1945 r., podczas konferencji w Londynie, na której zgromadzili się przedstawiciele 44 państw i wielu obserwatorów, zrodziła się UNESCO. Postanowiono, że nowa instytucja zajmie się też kulturą i nauka, kontynuując działalność Międzynarodowego Instytutu Współpracy Intelektualnej, który przed wojna działał w Paryżu. Akt Konstytucyjnym ustanawiający UNESCO, który wszedł życie rok później (4 listopada 1946 r.), podpisało początkowo 37 krajów. Na pierwszej sesji przyjęto też układ o współpracy między UNESCO i ONZ.

Naczelnym organem UNESCO jest Konferencja...

Podobne wypracowania