Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marksizm a religia - założenia i charakterystyka marksizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marksizm jako filozofia zdecydowanie i ostro krytykuje religię. W swej krytyce Marks nazwał religię „opium dla ludu”. Marks odrzucał idee chrześcijańskie nie ze względu na etykę, ale ze względu na naukowy ateizm, którym się kierował. Dla marksizmu religia była tylko złudną i błędną ideą, która mamiła i przysłaniała ludziom prawdę.

Według Marksa ludzie wspierają się na swojej wierze jak na kulach, są uzależnieni od rytuałów religijnych i nie potrafią odnaleźć się w świecie pozareligijnym. Taki pogląd marksistowski wynikał z przyjęcia przez Karola Marksa idei materialistycznej zapoczątkowanej przez Ludwiga Feuerbacha, filozofa, który jako pierwszy skrytykował doktrynę chrześcijańską i religię. Marksizm z gruntu nie był ateistyczny, dopiero jego interpretacje prowadziły w konsekwencji do ateizmu. Marksiści opierali się na naukowym pojmowaniu świata, przyjęli teorię ewolucji Karola Darwina, co z kolei stawiało ich na pewnym rozdrożu.

Marks rozumiał potęgę i siłę religii. Religia jawiła się mu jako pewien gwarant, ostoja i poczucie bezpieczeństwa. Marksizm negował istnienie Boga, wynikało to z przeświadczenia, że współczesna nauka potrafi wyjaśnić pewne nurtujące kwestie i odpowiedzieć na trudne pytania o pochodzenie i sens...

Podobne wypracowania