Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Faszyzm w Niemczech - geneza, charakterystyka ruchu politycznego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Faszyzm w Niemczech miał nieco inną postać niż faszyzm włoski. Niemiecki faszyzm zwany nazizmem lub też narodowym socjalizmem, pojawił się w latach 20-tych XX w.
Genezy nazizmu należy szukać jednak dużo wcześniej, wielu badaczy uważa, że źródłem niemieckiego faszyzmu jest nacjonalizm niemiecki tzw. volkizm, który ujawnił się pod koniec XIX w. po zjednoczeniu Niemiec.

Volkizm był ideą rasistowską, która uważała Niemców za najlepszy naród. Oparty na filozofii Hegla i Fichtego stworzył sobie spójną doktrynę i zasady. Na idee nacjonalistyczne wśród Niemców ogromny wpływ miały prace eugeników, którzy dostarczali naukowych dowodów na rzekomą wyższość rasy germańskiej nad innymi. Głównymi teoretykami rasizmu byli Houston Stewart Chamberlain, Arthur Gobineau i Lapouge.

Volkizm podkreślał również powrót do mitologii nordyckiej, do wierzeń starych Germanów. Głównym wrogiem niemieckiej idei nacjonalistycznej byli Żydzi, których postrzegano jako największych wichrzycieli i oszustów. Nastroje niemieckie trafiły na podatny grunt po przegranej I wojnie światowej, upokarzającym Traktacie Wersalskim, który był solidnym policzkiem dla Niemców....

Podobne wypracowania