Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Terroryzm islamski

Pojęcie terroryzmu islamskiego wiąże się nieodłącznie z pojęciem fundamentalizmu islamskiego. Fundamentalizm islamski jest najbardziej radykalną odmianą Islamu - religii i stanowi zagrożenie nie tylko dla chrześcijańskich państw zachodnich, ale także dla krajów zamieszkiwanych przez muzułmanów, nie wyznających jednak zasada państwa religijnego rządzonego przez Islam, a skłaniających się ku idei państwa narodowego. Z pojęciem terroryzmu islamskiego wiąże się także pojęcie „dżihadu” - świętej wojny z niewiernymi.

Sztandarem islamskiego terroryzmu stały się zamachy na USA przeprowadzone 11 września 2001 roku przez pilotów - kamikadze z organizacji terrorystycznej Al-Kaida pod wodzą Osamy Bin-Ladena. Kolejne spektakularne ataki islamskich terrorystów miały miejsce w Madrycie 11 marca 2004r. Terroryści działając poprzez rozproszenie ataków i dużą siłą rażenia doprowadzili do wybuchu paniki w mieście. 

Jednym z zagrożeń związanych z islamskim terroryzmem uprawianym przez fundamentalistów jest niewątpliwie błędny obraz jaki przez takie działania przybiera cała społeczność islamska. Poczucie zagrożenia ze strony terrorystów kreuje niechęć i zamykanie się w sobie środowisk chrześcijańskich, co z kolei może powodować radykalizację większej grupy islamistów tworząc swego rodzaju błędne koło.

Walka z islamskim terroryzmem jest szczególnie trudna z powodu religijnego charakteru i siły motywacji posiadanej przez terrorystów. Wydaje się, że sposobem na tę walkę nie powinny być jedynie działania zbrojne prowadzone przez siły międzynarodowe w krajach, tzw. „kolebkach terrorystów”. Znaczny wpływ na zmniejszenie radykalizmu mogłaby mieć poprawa sytuacji ekonomicznej, edukacyjnej i społecznej w państwach islamskich, gdzie większość obywateli żyje na granicy ubóstwa. 

Podobne wypracowania do Terroryzm islamski