Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Faszyzm we Włoszech - geneza, charakterystyka ruchu politycznego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Faszyzm we Włoszech pojawia się w XX w. jako reakcja na komunizm. Faszyzm włoski łączył ze sobą kilka podstawowych pojęć – przede wszystkim korporacjonizm, czyli idee społeczno-ekonomiczną. która upaństwowiała gospodarkę i sektor branży handlowej, totalitaryzm, dzięki któremu władza była skupiona wokół jednej osoby – wodza – Duce, antykomunizm, który był reakcją na szerzący się bolszewizm w Europie oraz nacjonalizm podkreślający idee narodowe i utwierdzający Włochów, że są najważniejsi w państwie faszystowskim.

Prekursorem myśli faszystowskiej był filozof Giovanni Gentile, który stworzył podstawowe zasady faszystowskiej doktryny. Głównym wodzem Włoch faszystowskich został Benito Mussolini, którego broszura „Doktryna faszyzmu” (w rzeczywistości autorstwa Gentilego) stała się oficjalnym pismem państwowym i główną wykładnią idei faszystowskiej.

Faszyzm włoski sięga do idei wielu filozofów i wywodzi się z myśli stricte socjalistycznej – z pism filozoficznych Georgesa Sorela i Charlesa Peugy. Faszyzm podobnie jak komunizm ostro krytykował kapitalizm, jednak chciał odróżnić się od komunizmu. Faszyści stali się więc zatwardziałymi antykomunistami. Komunizm był...

Podobne wypracowania