Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Multikulturalizm, wielokulturowość - definicja, charakterystyka, przykłady

Multikulturalizm czy inaczej wielokulturowość to zjawisko występujące najczęściej w krajach gdzie obok siebie żyją grupy o różnej narodowości, a zarazem kulturze, spore mniejszości etniczne mające własne zwyczaje i pielęgnujące swoją kulturę. Multikulturalizm uznaje się także za pewną strategię polityczną, która ma ułatwić rządzenie państwem, w którym zachodzą tak duże odmienności kulturowe. Tak rozumiany multikulturalizm to pogląd zakładający równość kultur i ich poszanowanie, brak faworyzowania jednych kosztem drugich. Jego przejawem może być także jednak niechęć rządzących do zezwalania na manifestowanie swoich odrębności kulturowych, co ma miejsce np. we Francji, gdzie już od dłuższego czasu bardzo silne nastroje społeczne budzi wprowadzanie zakazu noszenia przez muzułmańskie dziewczęta chust do szkół.

Nie wykluczone jest, że poszczególne grupy kulturowe (mniejszości narodowe, etniczne, religijne) żyjące w danym państwie narodowym utożsamiają się z tym krajem i czują się do niego przynależni narodowo, jednakże kulturowo w założeniach społeczeństwa multikulturalistycznego, powinny pielęgnować swoją odrębność. 

Historycznie multikulturalizm rozpoczął swoją egzystencję wraz z pierwszymi i kolejnymi falami emigracji z krajów Europy do Ameryki. Zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Kanadzie nurt ten był niezwykle popularny w latach 70tych, później nieco przygasł. Obecnie głównym ośrodkiem multikulturalizmu są kraje Europy Zachodniej, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Holandia. Przyjęły one ogromną falę emigracji z krajów arabskich, Turcji, ale również z Europy Wschodniej i państw, najmłodszych członków Unii Europejskiej. Multikulturalizm to poważne wyzwanie dla rządów i administracji tych krajów, nie jest jasną kwestia w jaki sposób najlepiej zapewnić funkcjonowanie państwa wielokulturowego.

Podobne wypracowania do Multikulturalizm, wielokulturowość - definicja, charakterystyka, przykłady