Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Uniwersalizm papieski i cesarski - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Średniowiecze w aspekcie okresu historycznego trwało bardzo długo, gdyż epokę tę ujmuje się w ramach ponad tysiąca lat. Cały ten okres był zdominowany przez wszechobecną religię chrześcijańska, której zasady najpierw wpajano wśród ludów pogańskich, a następnie je kultywowano. Chrześcijaństwo stanowiło podstawę wszelkich rozważań filozoficznych tego okresu. Religia ta w ogromnym stopniu przeniknęła do społeczeństwa także w ujęciu polityki wewnętrznej i zewnętrznej w państwie.

Uniwersalizm to prąd polityczny, który zakładał zjednoczenie wszystkich chrześcijańskich ludów w Europie przez przewodnictwo religii. Opierał się na współzawodnictwie, a raczej otwartej walce dwóch dominujących obozów – Stolicy Apostolskiej z papieżem jako zwierzchnikiem oraz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Postulaty obu walczących ze sobą ugrupowań miały zasadniczo zbliżone idee – najważniejszą z nich była władza sprawowana nad całym państwem, skupiona w rękach papieża (uniwersalizm papieski) bądź cesarza (uniwersalizm cesarski).

Zgodnie z teorią uniwersalizmu papieskiego władza w państwie powinna zostać przekazana papieżowi jako przedstawicielowi Kościoła, a co za tym idzie, wysłannikowi Boga na ziemi. Papież,...

Podobne wypracowania