Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stratyfikacja społeczna - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stratyfikacja społeczna to koncepcja polegająca na uwarstwieniu społecznym, czyli rozpatrywaniu społeczeństwa w ujęciu występowania warstw, takich jak klasy, stany czy też grupy społeczno–zawodowe. Występują między nimi znaczące różnice w statusie majątkowym, wiekowym, a także te opierające się na kryterium wykształcenia i kwalifikacji.

Pozycja danej warstwy zależy od uznaniowego systemu wartości w danym społeczeństwie. Stratyfikacja polega w głównej mierze na wyszczególnieniu różnych jednocześnie występujących grup w danym społeczeństwie. Ich egzystencja jest równoczesna, aczkolwiek poziom życia znacznie się różni.

Termin ten wywodzi się z lat trzydziestych ubiegłego stulecia, jako pierwszy użył go amerykański analityk W. Warner. Dokonał on badań na podstawie społeczności zamieszkującej małe miasteczko amerykańskie. Wyodrębnił on na podstawie różnorodnych kryteriów sześć warstw charakteryzujących się nierównym prestiżem.

Współcześnie można zaobserwować pięć podstawowych zasobów społecznych: władza, pieniądze, prestiż, wykształcenie oraz zdrowie. W aspekcie historycznym zasadniczym jednak kryterium stratyfikacji była wolność ludzka oraz nadany status majątkowy. Przykładem tego...

Podobne wypracowania