Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Robert Merton - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Robert Merton to wybitny amerykański socjolog urodzony w 1910 roku w Filadelfii. Zmarł w 2003 r. Był przedstawicielem teorii funkcjonalizmu, w związku z czym przeciwstawiał się konieczności tworzenia monumentalnych dzieł z zakresu socjologii. Uważał, że najważniejsza jest socjologia oparta na empirycznych badaniach zachowań ludzkich w przeciwieństwie do analizowania przyjętych wzorców zachowań.

Propagował teorie średniego zasięgu w socjologii, opierające się w swym zakresie na skonkretyzowanych obszarach badań. Dotyczyły one głównie ról społecznych i grup odniesienia. Skonstruował pojęcie dewiacji społecznej oraz poszerzył teorię anomii. Wprowadził pojęcie dysfunkcji i względnego upośledzenia. W swych pracach skupiał się na systemie normatywnym w danej grupie społecznej. W szerokim wachlarzu jego zainteresowań wysoko uplasowały się badania nad socjologią nauki oraz metodologią.

W latach 1932–1936 był studentem na Uniwersytecie Harvardzkim, całe swoje życie poświecił pracy naukowej. Wówczas rozkwitło jego zainteresowanie dziedziną socjologii. Został mianowany profesorem na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Był rownież członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk. W trakcie swojego życia był honorowany członkostwem w wielu prominentnych...

Podobne wypracowania