Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Feminizm - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Feminizm (termin pochodzący z języka łacińskiego w którym „femina” oznacza po prostu „kobieta”) to ideologia a także zestaw ruchów kulturowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych, których głównym przeznaczeniem jest dążenie do równości kobiet i mężczyzn. W skład poglądów feministycznych wchodzą takie części składowe jak femininizm liberalny, feminizm radykalny, Eco-feminizm, anarcho-feminizm, feminizm marksistowski, feminizm islamski etc. 

Początki myśli feministycznej na świecie sięgają XVII wieku. 

Jednym z głównym osiągnięć feminizmu jest zdobycie uprawnień do głosowania przez kobiety. Dzięki niemu kobiety zyskały także prawo do równych szans w zatrudnieniu. Ruch feministyczny doprowadził także m.in. do możliwości składania pozwów rozwodowych przez kobiety (nie wszędzie jednak to uprawnienie zostało zagwarantowane, dla przykładu w państwach islamskich proceder ten jest niedopuszczalny).

Niektóre z postulatów feminizmu jak np. zakaz stosowania wszelkich form dyskryminacji kobiet znalazły swoje uregulowania w prawie międzynarodowym. ‘Konwencja Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie likwidacji form dyskryminacji kobiet’...

Podobne wypracowania