Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zwalczanie terroryzmu - jak zwalcza się terroryzm? - rozwiń temat

Terroryzm to we współczesnym świecie jedno z największych zagrożeń i wyzwań dla nowoczesnych państw. Walka z terroryzmem po zamachach, które dotknęły Stany Zjednoczone 11 września 2001 roku stała się jedną z pierwszoplanowych kwestii nie tylko dla samych Stanów, ale także dla krajów europejskich - ich sojuszników. Wewnątrz samego ONZ przyjęto 13 konwencji międzynarodowych tyczących się walki z terroryzmem, a 8 września 2006 r. państwa członkowskie przyjęły Globalną Strategię zwalczania terroryzmu. Także Unia Europejska przyjęła w tym zakresie szereg regulacji. 

Walka z terroryzmem odbywa się obecnie głównie na arenie militarnej. W tzw. „wojnę z terroryzmem”, czyli działania zbrojne zainicjowane przez Stany Zjednoczone w Afganistanie przeciwko organizacji terrorystycznej Osamy Bin-Ladena, odpowiedzialnego za zamachy z 11 września zaangażowanych jest tysiące żołnierzy amerykańskich i krajów NATO. Działania te zostały rozszerzone także na Irak, choć już nie pod hasłem walki z terroryzmem, a z antydemokratycznym reżimem dyktatora Saddama Husajna. 

Nie można jednak zapominać, że zwalczanie terroryzmu nie może zostać ograniczone jedynie do działań zbrojnych. Ich skuteczność w tej materii pozostaje mocno dyskusyjna. Konieczne wydaje się również przedsięwzięcie także kroków w państwach, w których terroryzm ma swoje źródło w sferze edukacyjnej. 

W państwach zagrożonych atakami metodą walki z terroryzmem mogą stać się szeroko zakrojone kampanie informacyjne w zakresie ochrony jednostki przed tymi zagrożeniami, a przede wszystkim odpowiednie wyszkolenie służb zajmujących się zapobieganiem działaniom terrorystów, policji, wojska, antyterrorystów.

W skali globalnej, wielkiej polityki, zwalczanie organizacji terrorystycznych nie może stać się faktem bez zlokalizowania i odcinania źródeł ich finansowania oraz zaopatrzenia w broń oraz zapewnienia efektywnych kontroli granicznych w zakresie przewozu wszelkiego rodzaju broni czy materiałów wybuchowych. Wiąże się to niestety z poważnymi niedogodnościami dla pasażerów podróżujących drogą lotniczą.

Podobne wypracowania do Zwalczanie terroryzmu - jak zwalcza się terroryzm? - rozwiń temat