Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Terroryzm - definicja, ogólna charakterystyka. Rodzaje terroryzmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Terroryzm to we współczesnym świecie jedno z największych zagrożeń i wyzwań dla nowoczesnych państw. Definicji terroryzmu wytworzono w publikacjach naukowych bardzo wiele. Można określić terroryzm jako metodę walki z porządkiem państwowym zakładającą użycie przemocy oraz siły rażenia jaką posiada strach. Pojęcia terroryzmu i strachu są nieodłączne od siebie. Terroryzm działa za pomocą wywoływania stałego poczucia zagrożenia zarówno wśród rządzących jak i wśród zwykłych obywateli. 

Terroryzm scharakteryzowano jako zjawisko które  łączy w sobie aspekt polityczny z aspektem użycia przemocy i siły. Użycie groźby i wzbudzenie poczucia strachu ma wywołać określony efekt psychologiczny. Co istotne działanie terrorystów ma zwykle charakter działalności o wysokim stopniu zorganizowania i planowania. Struktury organizacji terrorystycznych są wysoce rozbudowane.

W działaniach terrorystów istnieje rozbieżność pomiędzy celem jaki chcą osiągnąć a ofiarami, które atakują. Ofiary nie mają nic wspólnego z samym celem, nie są winne niesprawiedliwości, która w mniemaniu terrorystów stała się ich udziałem. Wybierane są najczęściej przypadkowo, terroryści uderzają w miejscach, gdzie mogą wywołać...

Podobne wypracowania