Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Etnocentryzm - etnocentryzm kulturowy - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Etnocentryzm to postawa, która charakteryzuje się absolutną aprobatą członków wśród konkretnej grupy społecznej. Z założenia członkowie tej grupy wywyższają się ponad innych, żyjąc w przekonaniu, iż są od nich lepsi pod każdym względem. Odczuwają niechęć do pozostałych przedstawicieli społeczeństwa.

Etnocentryzm zawiera w sobie przekonanie o przewadze własnej kultury nad resztą świata, pojmowanie własnego narodu lub grupy etnicznej za najlepszą, zgodnie z subiektywną oceną. Prowadzi to do braku zrozumienia wobec przedstawicieli innych kultur, który to często wywodzi się z porównywania obcej kultury do własnej. Oczywistym jest, iż wszystko, co chociaż w nikłym stopniu różni się od nabytych przyzwyczajeń, jest niepokojące i nowe.  Teoria etnocentryzmu mówi o stawianiu własnych zwyczajów na piedestale, należy uważać je za najlepsze, najbardziej poprawne i ogólnie jedyne słuszne. Zapoznawanie przedstawicieli innych kultur często polega na wyzbyciu się obiektywnej wizji poznawczej, zarzucanej na rzecz przyzwyczajeń.

Etnocentryzm to rodzaj światopoglądu, opierający się na najprostszym możliwym podziale: na członków własnej grupy społecznej oraz na obcych, którzy w jakiś sposób od niej...

Podobne wypracowania