Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiktor Gomulicki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodzony 17 października 1848 r. w Ostrołęce, pisarz, poeta, bibliofil, badacz historii Warszawy; pseudonim Fantazy. Jeden z ważniejszych twórców polskiego pozytywizmu.

Dzieciństwo spędził w Pułtusku, gdzie uczył się w gimnazjum oo. Benedyktynów. W 1864 roku przeprowadził się do Warszawy, tam w roku 1866, po ukończeniu gimnazjum zaczął studia prawnicze w Szkole Głównej. Jako student debiutował wierszem wydrukowanym w „Tygodniku Ilustrowanym”. Porzucił naukę w 1869, gdy szkołę przekształcono na uniwersytet.

Swoje dzieciństwo opisał w powieści dla młodzieży: „Wspomnienia niebieskiego mundurka” oraz w powieści historycznej: „Miecz i łokieć” z 1906 r. Jego proza odznacza się wiernością realiom i skupia się na szczegółach obyczajowości. Natomiast poezja charakteryzuje się kunsztowną formą, urozmaiconą strofiką i budową wersyfikacyjną.

Gomulicki w swoich utworach poruszał tematy związane z tradycją, życiem codziennym w Warszawie (m.in. „Schadzka”, „Warszawa wczorajsza”), pisał także o Ostrołęce („Nad błękitną moją Narwią”). Był autorem tekstów refleksyjno-filozoficznych i pacyfistycznych.

Był także aktywnym publicystą, redaktorem m.in. „Kuriera...

Podobne wypracowania