Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Dar”, „To” - interpretacja i analiza porównawcza wierszy

Wiersze Miłosza pod tytułem „Dar” oraz „To” pochodzą z zupełnie innych czasów. Ten pierwszy datowany jest na rok 1971 i powstał w Stanach Zjednoczonych, gdzie poeta przebywał na emigracji, natomiast „To” to wiersz z roku 2000 i został stworzony w ojczyźnie poety - Polsce, w Krakowie.

Oba utwory odzwierciedlają stanowisko podmiotu lirycznego do życia, obrazu rzeczywistości otaczającej ja liryczne. Na tym w zasadzie kończy się podobieństwo między tymi dwoma utworami. „To” rzuca nowe światło a raczej cień na codzienną codzienność. „Dar” jest nade wszystko apoteozą życia. Autor z łatwością odnajduje zgodę ze światem, trzymając się praktycznych wskazówek takich poglądów filozoficznych jak horacjanizm czy epikureizm.

Widać tutaj równowagę wewnętrzną podmiotu lirycznego. Czuje się duchowo odnowiony, cieszy się naturą, każdym jej tchnieniem, widokiem morza i żagli. To go uspokaja, dodaje otuchy:


„Kolibry przystawały nad kwiatem kaprifolium.
Nie było na ziemi rzeczy, którą chciałbym mieć.
Nie znałem nikogo, komu warto byłoby zazdrościć”.

Podmiotem lirycznym jest osoba, która odnalazła swoje szczęście, czuje się spełniona. Nie chowa...

Podobne wypracowania