Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Grisham - biografia, życiorys

John Grisham urodził się 8 lutego 1955 roku w miejscowości Jonesboro, w stanie Arkansas. Rodzina, w której przyszedł na świat, nie była zamożna. Ojciec pracował fizycznie na budowie oraz był hodowcą bawełny. Jeśli chodzi o matkę, nie pracowała ona zawodowo. Zajmowała się rodzeństwem Johna i domem.

W roku 1967 rodzina Grishamów postanowiła opuścić Jonesboro i osiedlić się w stanie Missisipi. Wybór padł na miejscowość Southaven. Tam też młody John ukończył szkołę średnią. Pomimo iż jego rodzina nie była bogata, kontynuował naukę. W roku 1977 otrzymał dyplom Uniwersytetu Stanowego Missisipi. Cztery lata później ukończył prawo. Grisham pracował jako prawnik przez wiele lat.

Dwa lata po ukończeniu studiów wybrano go do Parlamentu Stanu Missisipi. Choć angażował się w życie polityczne i godził zawód prawnika z innymi swoimi obowiązkami, jego pasją było pisanie. Sam przyznaje, że nie miał wiele czasu, aby poważnie zająć się tworzeniem literatury. Między jednym zajęciem a drugim kradł cenne minuty, by móc tworzyć. Wstawał wcześnie rano, a spać chodził późno. Wszystko po to, żeby realizować swoją pasję. Gatunek, który tworzy Grisham, nazwać można thrillerem prawniczym lub kryminałem. Zapewne ze względu na swój zawód autor „Raportu Pelikana” poznał wiele historii na temat przestępstw i zbrodni, które mogły inspirować go do pisania. W jego tekstach widać ślady prawniczego wykształcenia, co nadaje książkom dodatkowych walorów.

Choć obecnie John Grisham jest jednym z najbardziej poczytnych amerykańskich pisarzy współczesnych, jego kariera nie zaczęła się tak, jak by sobie tego życzył. Pierwszą książką, którą napisał, był „Czas zabijania” (1988). Utwór nie został zbyt dobrze przyjęty i wydrukowano go w bardzo niskim nakładzie. Jednakże drugi kryminał pt.: „Firma” odniósł sukces. Miało to miejsce w roku 1991. Wtedy to pisarz postanowił porzucić zawód prawnika i poświęcić się wyłącznie tworzeniu. Niemalże każdego roku ukazuje się nowa książka jego autorstwa.

Najbardziej znane thrillery Grishama to: „Raport Pelikana” (1992), „Klient” (1993), „Obrońca ulicy” (1998), „Bractwo” (2000), „Czuwanie” (2003) czy „Theodore Boone: Młody prawnik” (2009).

Podobne wypracowania do John Grisham - biografia, życiorys