Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Apollo i Muzy - opracowanie mitu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Apollo był czczony w starożytnej Grecji przede wszystkim jako bóg poezji i muzyki. Patronował jednak także wróżbiarstwu - to jemu podlegała m.in. słynna wyrocznia delficka.

Apollo był synem Zeusa i Leto, bratem bliźniakiem Artemidy. Przedstawiany był zwykle, jako młodzieniec z wieńcem laurowym na głowie i lirą w ręku. Poruszał się rydwanem, który dostał od ojca. Oprócz instrumentów muzycznych świetnie posługiwał się także łukiem. Rumuński badacz historii religii, M. Eliade, twierdził, że to wojownicze usposobienie boga sztuki wynika z tego, że jego postać stopniowo przejmowała funkcje innych praindoeuropejskich bóstw.

Apollo był nazywany „lekarzem dusz”, Zbawicielem, który pomagał ludziom w trudnościach i cierpieniu. W tym kontekście jego postać interpretować możemy porównując go do Chrystusa, który w nieco późniejszych czasach przejął w kulturze rolę Zbawiciela.

Apollo był jednak bogiem greckim i tak jak pozostali bogowie olimpijscy nie był wolny od typowych ludzkich wad. Był okrutny i mściwy oraz bardzo zazdrosny. Nie lubił być wyzywany na pojedynek, bo oznaczało to kwestionowanie jego talentu i pozycji. Nie lubił także przegrywać.

Wszystkie te negatywne cechy ujawnione...

Podobne wypracowania