Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jonathan Swift - biografia, życiorys

Jonathan Swift urodził się 30 listopada 1667 roku w Dublinie. Wychowywała go tylko matka, ponieważ ojciec zmarł, zanim jeszcze pisarz przyszedł na świat. Edukacją Swifta zajął się wujek, który pilnował, aby chłopiec zdobył odpowiednie wykształcenie.

Na początku pisarz pobierał naukę w Kinnkenly Collage, ponieważ tam wysłał go wuj. Następnie studiował na Uniwersytecie w Dublinie. Otrzymał tam tytuł licencjata. Było to w roku 1868. Po skończeniu nauki pisarz objął funkcję osobistego sekretarza oraz asystenta Williama Temple'a. Do jego zadań należało między innymi towarzyszenie pracodawcy w codziennych sprawach oraz spisywanie jego wspomnień. Nie spędził tam jednak zbyt wiele czasu. Później poświęcił się podróżom i rozwijał swoje umiejętności. W roku 1692 zdobył tytuł magistra na uczelni w Oxfordzie.

Kilka lat wcześniej zamieszkał w Moor Park. To właśnie tam poznał małą, ośmioletnią dziewczynkę, która wywarła ogromny wpływ na jego życie. Estera była córką znanego kupca, Edwarda Johnsona. Swift opiekował się dzieckiem, pełnił rolę nauczyciela, przewodnika i mentora. Jednak badacze jego biografii nie są pewni, jakie tak naprawdę relacje łączyły go z małym, ale niezwykle urodziwym dzieckiem. Po jej śmierci napisał książkę, która dotyczyła życia Estery, którą pisarz nazywał „Stellą”. Przez całe życie artystę dręczyły rozmaite choroby. Borykał się między innymi z nieustannymi bólami głowy oraz bardzo poważnym schorzeniem ucha wewnętrznego.

Swift był człowiekiem raczej zamkniętym w sobie, który lubił spokojne życie w izolacji. Wiadomo, że na trzy lata przed śmiercią pisarz zamknął się domu i prawdopodobnie stracił rozum. Żył w nieświadomości. Mimo tych trudnych życiowych dróg, Swift pisał bardzo dobre utwory, które zapewniły mu sławę na całe wieki. Lubował się przede wszystkim w utworach satyrycznych, do których należą między innymi: „Bitwa książek” oraz „ Listy kupca Bławatnego”. Ale największą sławę przyniosła mu książka „Podróże Guliwera”. Jest to opowieść uznana za największe odkrycie oświecenia. Opisuje niesamowite przygody tytułowego bohatera, który poznaje między innymi kraj Liliputów.

Jonathan Swift zmarł 19 października 1745 roku w Dublinie. Zgodnie ze swoim życzeniem, został pochowany obok ukochanej Stelli. Zaś jego majątek i dobytek zostały przekazane szpitalowi dla upośledzonych i obłąkanych ludzi.

Podobne wypracowania do Jonathan Swift - biografia, życiorys