Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Bahdaj „Podróż za jeden uśmiech” - problematyka powieści

Książka Bahdaja przedstawia czytelnikowi zabawną podróż Poldka i Dudusia. Są oni kuzynami, którzy muszą samodzielnie dotrzeć nad morze. W czasie podróży czeka na nich wiele przygód.

Chłopcy zgubili bilety na pociąg i dlatego musieli podróżować autostopem. Początkowo Duduś był niechętny temu pomysłowi, ale wreszcie dał się namówić. Tak oto rozpoczęła się niesamowita przygoda bohaterów. Chłopcy łapali okazję i kolejne kilometry pokonywali dzięki uprzejmym kierowcom. Pewnego razu trafili do Sandomierza, gdzie wakacje spędzała grupa dzieci na kolonii. Poldek i Duduś przyłączyli się do nich, aby miło spędzić czas. Innym razem poznali pewną kobietę, która tak jak oni podróżowała autostopem. Twierdziła, że jest najlepsza w zatrzymywaniu kierowców i dlatego postanowiła podróżować razem z małymi bohaterami. Chłopcy nazywali ją ciocią Ulą i bardzo cieszyli się z nowego towarzystwa. Ostatecznie Poldkowi i Dudusiowi udaje się dotrzeć na wakacje do Międzywodzia i mogą radośnie spędzić letni czas.

Utwór pokazuje nam dwóch zupełnie różnych bohaterów. Poldek jest odważny zaradny, ale też trochę łobuzowaty, nie lubi się uczyć. Natomiast Duduś to grzeczny i poukładany chłopiec, który bał się niemal wszystkiego. Wspólnie spędzone wakacje pozwalają kuzynom na lepsze poznanie się i skorzystanie z nagromadzonych doświadczeń. Książka ukazuje ponadczasową prawdę, że podróże kształcą. Zwłaszcza takie, które możemy odbyć z innym człowiekiem. Z pewnością Duduś stał się bardziej zaradny i samodzielny, uwierzył w siebie i zobaczył, jak cudownie jest polegać na sobie. Poldek być może pomyślał nad swoim stosunkiem do szkoły i utwierdził się w przekonaniu, że nauka też jest potrzebna. Myślę, że ta powieść porusza wiele problemów. Z jednej strony opowiada o przyjaźni, trudnej drodze dorastania i wewnętrznych zmian. Z drugiej zaś jest po prostu ciekawą historią o wakacyjnych podróżach i przygodach. Każdy czytelnik z pewnością odnajdzie w niej dla siebie coś innego.

Książka jest warta przeczytania, ponieważ poprzez pozornie łatwy temat pokazuje prawdy o życiu młodych ludzi. Okazuje się, że nawet mały Duduś świetnie poradził sobie w trudnych sytuacjach. To zasługa wewnętrznych zmian, ale także siły przyjaźni.

Podobne wypracowania do Adam Bahdaj „Podróż za jeden uśmiech” - problematyka powieści