Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Natura w romantyzmie - motyw natury w romantyzmie. Opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dla twórców epoki romantyzmu przyroda pełniła bardzo ważną funkcję. To przecież dzięki naturze człowiek mógł egzystować. Dodatkowo przypisywano jej niesamowitą moc, potrafiła uzdrowić, okaleczyć, a nawet sprawiedliwie osądzić.

Zainteresowanie naturą oraz czerpanie takiej inspiracji widać przede wszystkim w utworach Adama Mickiewicza. W wielu dziełach możemy odnaleźć przyrodę, która stanowi nie tylko tło, ale także występuje jako bohater. Najlepiej przedstawiają to „Ballady”. Poeta pięknie opisuje w nich świat natury, czyniąc go najważniejszym elementem tekstu. Ale pojawienie się bohatera - natury nie służy tylko urozmaiceniu wrażeń estetycznych. W balladzie zatytułowanej „Świtezianka” przyroda pełni rolę sprawiedliwego sędziego. Nimfa wodna, zwana inaczej świtezianką karze młodego chłopca za jego niewierność. Reprezentuje ona moc przyrody, która nie pozwala, by dobrym i uczciwym ludziom działa się krzywda. Złe uczynki mają swoje konsekwencje, a przyroda postanowiła wymierzyć sprawiedliwość. Podobnie dzieje się w innej balladzie pod tytułem „Lilie”. Tam świat natury jest świadkiem zbrodni i zdrady małżeńskiej. Winowajczyni mimo usilnych prób nie może zataić swoich złych uczynków. Przyroda...

Podobne wypracowania