Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hieronim Bosch „Sąd Ostateczny” - interpretacja, opis obrazu

„Sąd ostateczny” Hieronima Boscha datowany jest na XV wiek, prawdopodobnie na 1480 rok. Inspiracją do namalowania dzieła stała się niedoskonała ludzka natura oraz złożona symbolika tradycji chrześcijańskiej.

Obraz składa się z dwóch planów: boskiego i ziemskiego. Centralną postacią obrazu jest  Jezus Chrystus, zwieńczający płótno. Nosi czerwoną szatę, które jest symbolem zwycięstwa. Układ jego rąk wskazuje na czynność sądzenia – prawa dłoń wzniesiona jest do góry, lewa opuszczona. Zbawiciel znajduje się na wielobarwnej tęczy łączącej niebo z ziemią. Promień tęczy symbolizuje wszechwładzę boską, która dotyka wszystkich ludzi. Tłem dla postaci Jezusa jest błękitne niebo. Zbawiciel otoczony przez dwunastu świętych, sześciu z nich klęczy po obu Jego stronach. Liczba sześć oznacza pokój i szczęście. Po Jego prawej i lewej stronie widnieją ubrane na biało anioły z trąbami symbolizujące siedem pieczęci. Nieco u góry, po prawej stronie obrazu znajduje się również Matka Boska ubrana w niebieskie szaty, naprzeciwko niej umieszczony został Józef. Od Jezusa bije niezwykła światłość.

Dolna część obrazu to ziemia. Pokazane są na niej męczarnie ludzi, którzy usiłują uciec przed...

Podobne wypracowania