Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Wierna rzeka” - charakterystyka Józefa Odrowąża

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Odrowąż to główny bohater książki Stefana Żeromskiego pt.: ,,Wierna rzeka”. Jego postać jest symboliczna, a jednocześnie tragiczna. Poznajemy go już na pierwszych kartach utworu. Jest ranny, cierpiący i ledwo żywy. Budzi się na polu bitwy, obok niego leżą niezastygłe jeszcze, martwe ciała współtowarzyszy. Natrafiając na coraz to straszniej zniekształcone zwłoki żołnierzy, rusza przed siebie ostatkiem sił. Jak się później okazuje, bohater walczył w bitwie pod Małogoszczą, gdzie jego oddział został rozbity przez Rosjan.

Nadludzkim wysiłkiem powstaniec kroczy na oślep, by znaleźć jakiegoś żywego człowieka na tym polu straceńców. Wszelkie odgłosy bitwy już dawno umilkły, nie ocalał nikt prócz niego. Powodowany wielkim głodem i krwawiącą raną, postanawia dotrzeć do najbliższego domostwa. Udaje mu się to po wielu ciężkich godzinach. Jednak upragnione i wyczekiwane głosy ludzi okazują się nienawistnym krzykiem zacofanych chłopów, którzy nie potrafią i nie chcą wysłuchać żołnierza, który walczył także za ich wolność. Z opresji ratuje Józefa najpierw rosły chłop: Szczepan Podkurek, który daje mu strawę, a następnie jego podopieczna - Salomea Brynicka. Młoda panna zabiera powstańca do swojego...

Podobne wypracowania