Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tycjan „Syzyf” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obraz Tycjana zatytułowany „Syzyf” powstawał w latach 1548-49 i należy do najznamienitszych dzieł epoki renesansu. Obraz stanowi rewokację motywów antycznych – Tycjan stworzył dzieło wiernie odzwierciedlające treść greckiego mitu o Syzyfie, który usiłował oszukać bogów Olimpu i poniósł za to straszliwą karę.

Syzyf według mitu był założycielem i królem bogatego miasta Korynt. Uwielbiany przez bogów, był często zapraszany na uczty odbywające się na Olimpie. Syzyf nie umiał jednak docenić przychylności Zeusa i rozpowiadał  wśród ludzi boskie sekrety. Rozgniewany władca Olimpu wysłał po Syzyfa bożka śmierci, Tanatosa. Przebiegły Syzyf uwięził go jednak, przez co ludzie przestali umierać. Sprzeciw wobec Zeusa i próba przechytrzenia go ściągnęły na Syzyfa straszny gniew Olimpu. Syzyf został strącony do Tartaru i skazany na wieczne męki. Król Koryntu do końca swych dni musiał wtaczać pod górę ogromny głaz, który u końca drogi zawsze osuwał się z powrotem.

Obraz Tycjana przedstawia ciemne dno Tartaru – krainy wiecznego cierpienia i męki umarłych. Ciemna kolorystyka brązów i żółci podkreśla ponurość tego miejsca. Grozę budzą również tajemnicze stworzenia...

Podobne wypracowania