Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Tezeuszu i Ariadnie - streszczenie

Król Krety Minos wraz z małżonką mieli syna, nie był on jednak zwyczajnym dzieckiem. Był to potwór, pół byk pół człowiek, którego rodzice dla bezpieczeństwa zamknęli w labiryncie zbudowanym przed Dedala.

Pewnego razu do Aten przybyli posłowie z Krety. Mieli odebrać coroczny haracz, siedmiu chłopców i siedem dziewcząt na pożarcie dla strasznego Minotaura z Krety. Tezeusz, władca Aten , nie chciał się na to zgodzić. Postanowił, że popłynie wraz z ofiarami na wyspę  i zabije potwora. Gdy dotarł na miejsce, poznał nie tylko króla, ale także jego piękną córkę, Ariadnę. Władca nieufanie podchodził do planów i poczynań, ale księżniczka zaoferowała mu swoją pomoc. Labirynt, w którym mieszkał Minotaur był bardzo niebezpiecznym miejscem. Wszyscy, którzy kiedykolwiek tam weszli nigdy już nie wydostali się na zewnątrz. Dlatego też Ariadna, która pokochała Tezeusza od pierwszego wejrzenia podarowała mu kłębek nici. Nakazała, by przywiązał nić przy wejściu do labiryntu i rozwijał dalej kłębek zapuszczając się w głąb niezliczonych korytarzy. Bohater posłuchał rady dziewczyny i nie wypuszczał kłębka z rąk. Gdy odnalazł potwora, zabił go, a następnie wrócił dragą, którą wyznaczała mu nić. Wszyscy byli mu wdzięczni, a przywiezione ofiary uszły z życiem. Tezeusz musiał płynąc do swojego miasta, ale zabrał Ariadnę ze sobą. Kochali się bardzo, ale nie wiadomo dlaczego młodzieniec postanowił porzucić ukochaną. Pewnego razu, gdy dziewczyna usnęła, Tezeusz nakazał załodze wynieść ją ze statku i zostawić na najbliższej wyspie Naksos. Ariadna obudziła się rankiem, a nie widząc ukochanego zaczęła głośno krzyczeć jego imię. Jej głos odbijał się echem od skał, ale Tezeusza nadal nie była, W oddali księżniczka dostrzegła jego odpływający okręt, machała rękoma, zdjęła swój szal i powiewała nim długo, jednak statek nie zawrócił.

Ariadnę odnalazł bóg Dionizos i zakochał się w niej. Księżniczka została jego żoną. Nie wiadomo dlaczego Tezeusz zostawił ukochaną. Być może wiedział o zamiarach Dionizosa, albo domyślał się, że ojciec nie zaakceptuje tego związku. W mitologii podaje się różne wersje tego zdarzenia.

Podobne wypracowania do Mit o Tezeuszu i Ariadnie - streszczenie