Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - Świat bez Boga - czy można żyć w świecie bez Boga? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść „Zbrodnia i kara” rosyjskiego XIX-wiecznego pisarza Fiodora Dostojewskiego to utwór niezwykły. Opowiada o zbrodni popełnionej przez młodego człowieka, Rodiona Raskolnikowa, i karze, jaka została mu wymierzona. Raskolnikow zabija starą lichwiarkę, Aldonę Iwanownę, także jej siostrę – Lizawietę. Zbrodnię popełnia z chęci zysku, desperacko pragnie wydostać się z biedy. Czy w świecie Raskolnikowa i innych bohaterów „Zbrodni i kary” jest miejsce dla Boga? Oczywiście, że tak, ale nie od razu i nie dla wszystkich.

Rodion Raskolnikow jest zdeklarowanym ateistą, kieruje się rozumem, do niedawna jeszcze studiował prawo, co pozwala przypuszczać, że jest osobą rozsądną i racjonalną. Jednocześnie Raskolnikow jest wrażliwy i dobry, co nie pozwala nazwać go jednoznacznie zimnokrwistym mordercą. Popełnia zbrodnię, bo oprócz chęci zysku, chce przekonać się, czy jest zdolny do czynów wymagających odrzucenia wszelkich norm moralnych, konfliktu z prawem. Rodion wierzy, że tak właśnie postępują ludzie o wybitnych osobowościach, stworzeni do przewodzenia innym, dokonywania wielkich odkryć lub podbojów. Na swoją ofiarę Raskolnikow wybiera starą lichwiarkę sądząc, że nikt nie będzie żałował jej śmierci. Realizując swój...

Podobne wypracowania