Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legenda o smoku wawelskim - opis Smoka Wawelskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Smoki występują w wielu mitach i legendach. Jednak jak wyglądały, czy w rzeczywistości istniały i siały postrach wśród ludzi? Były to olbrzymie stworzenia przypominające ówczesne gady, a o ich ogromniej inteligencji i zdolnościach magicznych krąży do dziś wiele opowieści i legend. W Chinach stworzeniom tym, uważanym są za symbol doskonałości, oddaje się cześć, natomiast w Europie, postrzegamy je bardzo pejoratywnie, zazwyczaj jako okrutne bestie zjadające zwierzęta i ludzi. W Polsce zdecydowanie najpopularniejszym ze smoków jest zamieszkujący u podnóża krakowskiego Wzgórza Wawelskiego, w jaskini nazywanej Smoczą Jamą, Smok Wawelski, który jest postacią występującą w jednej z najpiękniejszych polskich legend.

Jak podaje autor tego podania, pewnego dnia, nie wiadomo skąd, smok, zwany później Wawelskim, przywędrował w okolice grodu i zamieszkał w pieczarze pod zamkiem. Swoim wyglądem budził strach wśród wszystkich mieszkańców. Był to ogromny jaszczur o krótkich nogach, z długim, ostrym i poszczerbionym ogonem. Przebywał on całe dnie w swojej grocie, lecz kiedy tylko słońce zachodziło, pod osłoną nocy zakradał się  do okolicznych zagród w poszukiwaniu pożywienia, a w zwyczaju miał jadać bardzo...

Podobne wypracowania