Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fraszka - cechy, geneza. Fraszka jako gatunek literacki - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pojęcie fraszki kojarzy nam się przede wszystkim z osobą Jana Kochanowskiego. I słusznie, ponieważ to właśnie on wprowadził ten gatunek do literatury polskiej. Jednak jej rodowodu należy upatrywać się dużo, dużo wcześniej, bo już wczasach starożytnych.

Fraszka jest odmianą epigramatu, czyli krótkiego utworu (często dwuwierszowego) będącego początkowo wykorzystywanego na przykład na pomnikach i nagrobkach. Po jakimś czasie epigramat wykształcił w sobie takie cechy jak dowcip, satyryczność i wyrazistą puentę, często także filozoficzne przesłanie. Te właśnie elementy przejęła fraszka, która wyjątkową popularność zaczęła zdobywać w epoce odrodzenia. Nazwę zawdzięczamy włoskiemu słowu „frasca”, oznaczającego tyle, co drobnostka, błahostka.

Podsumujmy więc wymienione do tej pory informacje na temat fraszki. Fraszka, czyli:
- krótki utwór wierszowany,
- najczęściej ironiczny, satyryczny, dowcipny,
- posiada wyrazistą puentę, która może zawierać głębsze przesłanie,
- różnorodna tematyka (fraszki dotyczą na przykład pewnego typu zachowań i stereotypów, określonych sytuacji społecznych, politycznych itp.),
- tematyka fraszek wprowadza ich podział, wyróżniamy miedzy innymi fraszki...

Podobne wypracowania