Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Rej „Krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem” - charakterystyka Plebana

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pleban z „Krótkiej rozprawy między trzema osobami, Panem, Wójtem i Plebanem” Mikołaja Reja został przedstawiony w negatywnym świetle. Krytyka pod jego adresem płynie zarówno ze strony Pana i Wójta. Podobnie jak pozostali bohaterowie dialogu nie nosi on cech indywidualnych, jest raczej przedstawicielem duchowieństwa i jako taki został scharakteryzowany.

Z wypowiedzi jego oponentów wyłania się ponury obraz. Zarówno Wójt jak i Pan oskarżają Plebana o zaniedbywanie duchowej posługi. Zarzucają mu, że wcale nie troszczy się o zbawienie swoich owieczek, za to doskonale potrafi wyłudzać ofiary. Wójt mówi: „Rzadko usłyszysz o Bodze.- A tym zamknie wszytkę wiarę:- Idźcież, dziatki, na ofiarę,- A czekajcie mię z obiadem,- Boć nam barzo grożą gradem”. Pleban nie ma skrupułów, strasząc chłopów możliwymi klęskami, by uzyskać od nich ofiarę na modlitwę w tej intencji. Zasłaniając się Bogiem, dba o własny dobrobyt. Na zarzuty Wójta oburza się i z gniewem go napomina: „A wójtże się to jął gdakać!/ Czymże by tę gębę zatkać?”. Na jego zarzuty odpowiada, że praca kapłana jest trudna i niewdzięczna, że być pasterzem oznacza porzucić wszystko i dbać o cudze zbawienie....

Podobne wypracowania