Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Jerzy Lec - biografia, życiorys

Stanisław Jerzy Lec był polskim satyrykiem i aforystą żyjącym w XX wieku. Poeta urodził się w 1906 we Lwowie w rodzinie żydowskiej. Po zakończeniu edukacji we Lwowie i Wiedniu rozpoczął studia na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza. Jest autorem takich sentencji jak „duch czasu straszy nawet ateistów”, „i niepotrzebni są potrzebni”, „głupota nie zwalnia od myślenia” czy „żaden Bóg nie przeżył straty wiernych”. 

Debiut Stanisława Leca miał miejsce w 1928 roku. Ukazuje się wówczas tomik „Wiosna”. W okresie międzywojennym tworzył zgodnie z zaleceniami władz radzieckich; z tego etapu pochodzą liczne teksty propagandowe związane z satyrycznymi rysunkami Franciszka Pareckiego, publikowane w „Czerwonym Sztandarze”. Po zakończeniu II Wojny Światowej wyjechał z kraju; pracował w Wiedniu, potem przez dwa lata przebywał w Izraelu. W późniejszym okresie, już po powrocie do kraju, publikował na łamach tygodnika „Świat”.

Charakteryzując twórczość Stanisława Leca, należy zwrócić uwagę na następujące elementy: poeta bardzo sprawnie posługuje się takimi figurami stylistycznymi jak paradoks, metafora czy gra słowna. W swoich dziełach Lec bogato czerpie z tradycji – możemy odnaleźć nawiązania do kultury grecko-rzymskiej, literatury europejskiej (szczególnie francuskiej) oraz żydowskiej. Jednocześnie teksty Stanisława Leca komentują rzeczywistość i są pełne humoru i wdzięku. 

Do najsłynniejszych dzieł Stanisława Leca należą tomiki aforyzmów, które cieszą się dużą popularnością w Polsce i na świecie. W książkach „Myśli nieuczesane” (z 1957 roku) oraz „Myśli nieuczesane nowe” (1964) poeta wyraził swoje zdanie na temat współczesnych wydarzeń politycznych i społecznych. W 2006 roku wdany został tomik sumujący osiągnięcia satyryczne i pisarskie Leca „Myśli nieuczesane wszystkie”. 

Stanisław Lec zmarł w 1966 roku w Warszawie. W tym samym roku jego zasługi zostały docenione – został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Wyzwolenia Polski.

Podobne wypracowania do Stanisław Jerzy Lec - biografia, życiorys