Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Jerzy Lec - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Jerzy Lec był polskim satyrykiem i aforystą żyjącym w XX wieku. Poeta urodził się w 1906 we Lwowie w rodzinie żydowskiej. Po zakończeniu edukacji we Lwowie i Wiedniu rozpoczął studia na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza. Jest autorem takich sentencji jak „duch czasu straszy nawet ateistów”, „i niepotrzebni są potrzebni”, „głupota nie zwalnia od myślenia” czy „żaden Bóg nie przeżył straty wiernych”. 

Debiut Stanisława Leca miał miejsce w 1928 roku. Ukazuje się wówczas tomik „Wiosna”. W okresie międzywojennym tworzył zgodnie z zaleceniami władz radzieckich; z tego etapu pochodzą liczne teksty propagandowe związane z satyrycznymi rysunkami Franciszka Pareckiego, publikowane w „Czerwonym Sztandarze”. Po zakończeniu II Wojny Światowej wyjechał z kraju; pracował w Wiedniu, potem przez dwa lata przebywał w Izraelu. W późniejszym okresie, już po powrocie do kraju, publikował na łamach tygodnika „Świat”.

Charakteryzując twórczość Stanisława Leca, należy zwrócić uwagę na następujące elementy: poeta bardzo sprawnie posługuje się takimi figurami stylistycznymi jak paradoks, metafora czy gra słowna. W swoich dziełach Lec bogato czerpie...

Podobne wypracowania