Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Pruszkowski „Sielanka” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Sielanka” Witolda Pruszkowskiego powstała w 1880 roku. Artysta podejmuje tu popularny topos idealnego życia na wsi, który narodził się w antyku. Cechą każdej sielanki jest jej idylliczność, a więc beztroska, spokój, zjednoczenie człowieka z naturą i życie według jej cyklu, które daje szczęście. Wszystkie te cechy zawiera obraz Pruszkowskiego.

Dzieło przedstawia dwoje dzieci na tle wiejskiej, zielonej scenerii tworzonej przede wszystkim przez wierzby kojarzone z polskością. Chłopiec gra na fujarce (popularny już w antyku atrybut pasterza), dziewczynka rozmarzona, półleżąca, wsłuchuje się w dźwięki muzyki. Dzieci są jednocześnie symbolem niczym niezmąconego spokoju, zabawy i beztroski. Z obrazu bije spokój oraz cisza. Jasne niebo wskazuje na ładną pogodę. „Sielanka” obrazuje bliskość człowieka z przyrodą, naturą. Stanowi również wzorzec spędzania wolnego czasu na wsi. Wszechobecna na obrazie zieleń przynosi ukojenie zmysłom, rośliny i drzewa budują scenerię Arkadii. Niektórzy badacze wskazują, że twarze dzieci nie są wesołe czy uśmiechnięte. Może to świadczyć o ich refleksji czy zadumie. Idąc tym tropem, można stwierdzić, że natura i przyroda pomagają człowiekowi wyciszyć się, odnaleźć wewnętrzny spokój...

Podobne wypracowania