Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obraz Boga w literaturze - Jan Twardowski „Na wsi”, Jan Kasprowicz „Dies irae” i „Przeprosiny Boga”. Omów na podanych przykładach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Różnorodność przedstawień Boga w literaturze jest olbrzymia. W zależności od dominujących prądów myślowo-artystycznych, światopoglądu twórcy, jego indywidualnego stosunku do Najwyższego zmienia się także sposób Jego ukazywania. Raz jest On miłosiernym, dobrym ojcem litującym się nad krzywdą i niedoskonałością człowieczą, kiedy indziej zaś pojawia się jako surowy sędzia karzący sprawiedliwie, ale i okrutnie.

Cała poezja ks. Twardowskiego oraz schyłkowy okres twórczości Jana Kasprowicza wpisują się w nurt filozofii franciszkańskiej, widzącej w Bogu dobre, opiekuńcze źródło Opatrzności, Ojca, który nigdy nie opuszcza swoich dzieci, bliskiego, posiadającego nierzadko człowiecze cechy. Zarówno wiersz pt.: „Na wsi” Twardowskiego, jak i utwór „Przeprosiny Boga” Kasprowicza nawiązują do takiego sposobu postrzegania Stwórcy.

Obaj poeci kreują wizerunek Boga bliskiego człowiekowi, znającego świat, prawdziwego, obecnego w każdej chwili, w każdym miejscu. Twardowski podkreśla praktyczną wiedzę Boga, który pomimo swojej wielkości i niebiańskiej chwały wie najdrobniejsze szczegóły o ludzkim życiu, interesuje się prostymi sprawami, czuwa nad nami nieustannie. Na wsi Bóg...

Podobne wypracowania