Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Kossak-Szczucka „Pożoga” - Motyw patriotyzm w „Pożodze” Kossak-Szczuckiej. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Zofii Kossak-Szczuckiej „Pożoga” jest utworem biograficznym obejmującym wydarzenia rozgrywające się na Wołyniu w latach 1917-1919. Tłem historycznym tego dzieła jest pogłębiająca się nienawiść polsko-ukraińska na tych ziemiach. Sowiecka propaganda szerzyła wśród ludności wołyńskiej przekonanie, że ich niedola spowodowana jest gospodarką mieszkających tam polskich ziemian. „Pożoga” wydana w 1922 r. traktowana jest jako powieść wspomnieniowa, opisująca sytuację w minionym czasie.

Już w rozdziale drugim pt: „Pierwsze starcia” przedstawione zostały owoce bolszewickiej agitacji. Ukraińscy chłopi atakowali okoliczne folwarki, co zaowocowało pogromami polskiej szlachty. Zamordowany został między innymi niemal osiemdziesięcioletni książę Roman Sanguszko. Z powodu tych wydarzeń do Nowiesielicy przybył oddział partyzantów mający bronić polskich ziemian. Sytuacja coraz bardziej się zaognia, dochodzi do eskalacji przemocy, coraz częstsze są rozlewy krwi. Dlatego w okresie od grudnia 1917 do lutego 1918 tworzone są kolejne polskie oddziały zbrojne. Wszystko to dzięki pomocy finansowej inteligencji mieszkającej na wschodzie.

Do czerwca doszło jednak do rozwiązania armii  przez Niemców, którzy planowali...

Podobne wypracowania