Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Żona modna” jako krytyka obcych obyczajów - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Żona modna” to jedna z najbardziej znanych satyr Ignacego Krasickiego. Utwór opowiada o niedobranym małżeństwie - prostego szlachcica z panną wychowaną w mieście. Staje się to powodem małżeńskich nieporozumień. Co ciekawe, Krasicki nie pierwszy i nie ostatni raz sugeruje, że wychowanie „miastowe” nie służy dobrze człowiekowi, w mieście nauczyć się można nieprzydatnych i niepotrzebnych rzeczy a czasem po prostu zejść na złą drogę.

W „Żonie modnej” tytułowa bohaterka jest polską szlachcianką, wychowaną na francuskich wzorach. To jeszcze pół biedy, bo przecież można poznawać obyczaje, język czy kulturę innych państw i nic w tym złego, ale po wyjściu za mąż szlachcianka wprowadza te wszystkie obyczaje, wzory, do domu swego męża. Problemem żony głównego bohatera jest to, że z głęboką pogardą traktuje polską tradycję, dlatego nie ma mowy o łączeniu polskich wpływów z francuskimi wzorami. Żona modna chce wszystko przerobić na francuską modłę.

Kłopoty zaczynają się już przed ślubem - narzeczona żąda spisania intercyzy, w której szczegółowo zawarto warunki, na jakich małżeństwo zostaje zawarte, nawet ewentualność zerwania węzła małżeńskiego. Dla szlachcica to coś niebywałego, dla niego końcem...

Podobne wypracowania