Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Dumas „Hrabia Monte Christo” - krótkie streszczenie utworu

Książka „Hrabia Monte Christo” Aleksandra Dumasa cieszy się ogromną poczytnością. Świadczy o tym także nakręcenie filmu inspirowanego perypetiami głównego bohatera. Książka opowiada o losach młodzieńca, Edmunda Dantesa. Za swoje zasługi Dantes zostaje mianowany kapitanem statku, trójmasztowego okrętu o nazwie „Faraon”. Ten awans społeczny umożliwia Dantesowi poproszenie o rękę pięknej damy, Mercedes. Jednak narzeczonym pragnie przeszkodzić zawistny Fernando, który także jest zakochany w Mercedes. Nielojalny przyjaciel Dantesa pisze na niego anonimowy donos.

Następnego dnia mają miejsce zaręczyny Mercedes z Edmundem, szczęśliwi i zakochani młodzi wraz z zaproszonymi gośćmi przechodzą do ratusza po uroczystości zaślubin. Jednak uroczystość jest zakłócona przez wtargnięcie uzbrojonych żołnierzy, którzy chcą aresztować Edunda. Mimo wykrycia adresata fałszywego anonimu nie dochodzi do uwolnienia Dantesa. Przeciwnie, bohater zostaje osadzony w twierdzy na kilkanaście lat. Odtąd zamek If staje się więzieniem i… mieszkaniem Edmunda. Umiera ojciec bohatera. Po rocznym areszcie akta sprawy zostają ponownie rozpatrzone, jednak bohater pozostaje uwięziony. Dantes okrutnie cierpi, tęskni za Mercedes, nie potrafi poradzić...

Podobne wypracowania