Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Dumas „Hrabia Monte Christo” - krótkie streszczenie utworu

Książka „Hrabia Monte Christo” Aleksandra Dumasa cieszy się ogromną poczytnością. Świadczy o tym także nakręcenie filmu inspirowanego perypetiami głównego bohatera. Książka opowiada o losach młodzieńca, Edmunda Dantesa. Za swoje zasługi Dantes zostaje mianowany kapitanem statku, trójmasztowego okrętu o nazwie „Faraon”. Ten awans społeczny umożliwia Dantesowi poproszenie o rękę pięknej damy, Mercedes. Jednak narzeczonym pragnie przeszkodzić zawistny Fernando, który także jest zakochany w Mercedes. Nielojalny przyjaciel Dantesa pisze na niego anonimowy donos.

Następnego dnia mają miejsce zaręczyny Mercedes z Edmundem, szczęśliwi i zakochani młodzi wraz z zaproszonymi gośćmi przechodzą do ratusza po uroczystości zaślubin. Jednak uroczystość jest zakłócona przez wtargnięcie uzbrojonych żołnierzy, którzy chcą aresztować Edunda. Mimo wykrycia adresata fałszywego anonimu nie dochodzi do uwolnienia Dantesa. Przeciwnie, bohater zostaje osadzony w twierdzy na kilkanaście lat. Odtąd zamek If staje się więzieniem i… mieszkaniem Edmunda. Umiera ojciec bohatera. Po rocznym areszcie akta sprawy zostają ponownie rozpatrzone, jednak bohater pozostaje uwięziony. Dantes okrutnie cierpi, tęskni za Mercedes, nie potrafi poradzić sobie z niesprawiedliwością i okrutną samotnością. Sześć lat modli się o wolność. Rozpaczliwe próby ratowania się – czy to próby ucieczki, cze akty samobójcze, nie odnoszą oczekiwanego rezultatu. W szóstym roku do celi Dantesa dokopał się ksiądz Faria, współwięzień, który kopiąc tunel, próbował wydostać się na wolność. Jednak pomylił kierunki… Od tego momentu bohaterowie rozpoczynają długie rozmowy o życiu, o historii i filozofii, dzielą się wiedzą z zakresu nauk ścisłych i doświadczeniem.

Wspólnie dochodzą kto przewodniczył spisku wymierzonego przeciwko Dantesowi oraz co (a raczej uczucie do kogo) zainspirowało Fernando go tego haniebnego czynu. Ksiądz Faria ponadto opowiada Edmundowi o skarbie ukrytym gdzieś w grotach na wyspie Monte Christo oraz o nieudanych poszukiwaniach tego skarbu. Dantes wierzy w istnienie i zaczął snuć plany odzyskania go. Któreś nocy duchowny zmarł. Edmunt przeciągnął jego ciało do swojej celi, a sam został wyniesiony i wyrzucony do morza jako ksiądz Faria. Tym sposobem odzyskał wolność. Po odnalezieniu skarbu wraca jako hrabia Monte Christo. Bogaty, wprowadza w życie swój plan – kierując losami ludzi, uszczęśliwiając ich i unieszczęśliwiając wg własnego uznania. Sam z ukochaną zamieszkuje w małym majątku ziemskim.

Podobne wypracowania do Aleksander Dumas „Hrabia Monte Christo” - krótkie streszczenie utworu