„Medaliony” Nałkowskiej i „Opowiadania” Borowskiego - co je łączy, a co dzieli?
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Zofia Nałkowska i Tadeusz Borowski podjęli po wojnie próbę zrelacjonowania wydarzeń tamtego czasu. Pierwsza autorka pisała na podstawie zeznań ludzi wezwanych przez Główną Komisję Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, Borowski piekła obozów doświadczył na własnej skórze. Przyjrzyjmy się co łączy, a co dzieli ich dzieła.
„Medaliony” są relacją, w której autorka nie wchodzi w opisany świat. Ona tylko opisuje historie opowiedziane przez ludzi badanych na posiedzeniach komisji. Nie spotkamy się tutaj z ocenianiem ludzkich postaw, wszystko to zostaje pozostawione czytelnikowi, który śledząc poczynania opisanych bohaterów, sam wydaje osąd na ich temat. Przykładem może być opowiadanie pt.: „Profesor Spanner”. Młody mężczyzna z Gdańska zupełnie bez emocji opowiada o procederze przerabiania ludzkich zwłok na mydło. Jest to niemal reporterska relacja, precyzyjnie oddająca fakty, uciekająca od wnikaniaw emocje ludzi. Być może autorka wychodziła z założenia, że opisywanie tej sfery jest pozbawione sensu w obliczu tak katastrofalnych zdarzeń. W końcu zgodnie z mottem, którym opatrzyła swoje dzieło („ludzie ludziom zgotowali ten los”), ukazała człowieka jako istotę zdegenerowaną, wypaczoną przez wojnę.
W opowiadaniach Tadeusza Borowskiego odnajdujemy nieco inną wersję świata. Już chociażby w „Pożegnaniu z Marią”, opisującym jeszcze rzeczywistość przedobozową, dane jest nam zaznajomić się z poglądami głównych bohaterów, ich sposobem życia. Tragiczne wydarzenia wojny są tylko tłem, na którym ukazane są ich losy. W opisach rzeczywistości obozowej ukazany zostaje bohater postawiony w trudnej sytuacji, pod wpływem tych realiów zachodzi w nim zmiana, na jej skutek zaczyna on akceptować tę sytuację. Staje się on człowiekiem zlagrowanym - dążącym do podtrzymania swojej egzystencji. Wynikało to stąd, że Tadek szybko uświadomił sobie mechanizmy rządzące obozami zagłady. Wiedział, że tylko on może o siebie zadbać, co umożliwi mu przeżycie. Można domyślać się, że gdzieś głęboko w bohaterze tli się sprzeciw, niezgoda na te wszystkie okropieństwa, ale tłumi ją w sobie, by utrzymać się na powierzchni. Opowiadania Borowskiego przedstawiają wojnę, okrucieństwa obozów koncentracyjnych oraz zmiany zachodzące w psychice ludzkiej na skutek tych wydarzeń. Jest to wstrząsająca relacja człowieka, który był naocznym świadkiem największej katastrofy w dziejach ludzkości.
„Medaliony” Zofii Nałkowskiej ograniczają się do suchych relacji, przez co nabierają dodatkowego autentyzmu. Są opisami, w które autorka nie wkłada żadnych emocji, być może z powodu, że nie uczestniczyła w tych wydarzeń, może dlatego że ta sfera podczas wojny została bardzo ograniczona. Tadeusz Borowski natomiast przedstawia obraz takich samych okrucieństw, ale z innej perspektywy, pokazując co dzieje się z psychiką człowieka żyjącego w takim okresie. W jego dziele codzienność miesza się z doświadczeniami wojennymi, tworząc porażającą całość.
Podobne wypracowania do „Medaliony” Nałkowskiej i „Opowiadania” Borowskiego - co je łączy, a co dzieli?
- Miguel de Cervantes „Don Kichot” - charakterystyka Sancho Pansy
- Próba Abrahama - opis przeżyć Izaaka
- Jak rozumie współczesny świat Pan Cogito? „Pan Cogito” Zbigniewa Herberta
- Apollo i Muzy - opracowanie mitu
- Stanisław Jerzy Lec - biografia, życiorys
- Czesław Miłosz „Dar”, „To” - interpretacja i analiza porównawcza wierszy
- Bolesław Leśmian „Topielec” - interpretacja i analiza utworu
- Zofia Kossak-Szczucka „Pożoga” - Motyw patriotyzm w „Pożodze” Kossak-Szczuckiej. Opracowanie
- Leopold Staff „Odys” - interpretacja i analiza wiersza
- Aleksander Dumas „Hrabia Monte Christo” - krótkie streszczenie utworu
- John Grisham - biografia, życiorys
- Adam Mickiewicz „Ballady i romanse” - Ludowość w balladach Mickiewicza - opracowanie
- Uczta w „Panu Tadeuszu” - Opis uczty w „Panu Tadeuszu”
- Maria Konopnicka „Jaś nie doczekał” - interpretacja, opracowanie
- Motyw winy - Odpowiedzialność moralna w „Granicy” Nałkowskiej, „Zbrodni i karze” Dostojewskiego i „Jądrze ciemności” Conrada
- Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - dzieje Tomasz Judyma jako społecznika, buntownika i idealisty
- Ignacy Krasicki „Żona modna” jako krytyka obcych obyczajów - opracowanie
- Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - Motyw przyjaźni w „Chłopcach z Placu Broni”. Opracowanie
- Władysław Reymont „Chłopi” - charakterystyka Macieja Boryny
- Jarosław Marek Rymkiewicz - biografia, życiorys