Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Odys” - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz Staffa dotyczy życia każdego człowieka, choć postawiony w nim problem został ukazany postać mitycznego Odysa. Był to bohater wojny trojańskiej, który po jej zakończeniu aż dziesięć lat wracał do ojczystej Itaki. Po drodze czyhało na niego wiele niebezpieczeństw i przygód. W końcu jednak udało mu się dotrzeć do ukochanej żony i syna.

Utwór składa się z trzech strof. Każda z nich zbudowana jest z czterech wersów. Odnajdujemy tu rymy w co drugim wersie, takie jak: „błędy - wszędy”, „śmiało -chciało”. W pierwszej chwili wydaje się, iż wiersz skierowany jest jedynie to starożytnego bohatera. Podmiot liryczny zwraca się do niego, zastosowano zatem w utworze apostrofę. Ale po głębokiej analizie i powtórnym odczytaniu tekstu okazuje się, iż osoba mówiąca w wierszu przemawia do każdego z nas, wszystkich ludzi, czytelników.

„Odys” to dzieło poruszające problem ludzkiego losu, życia. Autor ukazuje każdego człowieka na ziemi jako Odysa. Podobnie jak on wszyscy ludzie odbywają osobiste podróże. Nie chodzi tu bynajmniej o wycieczki, podmiot ma na myśli metaforyczny wymiar naszego bytowania. Dla Odysa celem była Itaka, rodzinny dom, który porzucił. Także i Staff, jak i my wszyscy mamy swoją własną Itakę. Może to być wymarzony cel, upragnione marzenie, zdobycie jakiegoś dobra, miłości, osiągnięcie szczęścia i spełnienia. Ludzie stawiają sobie wyzwania i dążą do realizacji swoim planów. Ale Staff ukazuje nie do końca optymistyczną wizję naszej egzystencji. Według niego i tak trafiamy tam, gdzie nie chcemy. Uważam, iż jest to głęboka prawda. Drogi ludzkiego życia są kręte, często nieznane.

Często błądzimy tak jak Odys, napotykamy trudności i musimy z nimi walczyć. Jednak to tylko od nas zależy czy staniemy do pojedynku z losem, czy zechcemy walczyć o swoje marzenia. Bohater mitologiczny nie zamierzał się poddać. Wielokrotnie otarł się o śmierć, był bliski załamania i rozpaczy. Ale nie zrezygnował, rodzina i dom były dla niego najważniejsze. Podmiot liryczny wiersza przezuje nam, że błędy są rzeczą zupełnie normalną. Mimo nawet największych starań nie unikniemy małych lub większych potknięć, z pewnością zbłądzimy w naszej życiowej drodze. Nie należy się jednak poddawać, mówi Staff. Trzeba iść śmiało przed siebie i pogodzić się z wypadkami losu i specyfiką naszej egzystencji. Pocieszający jest to, iż osoba w wierszu mówi, że nawet jeśli nie dotrzemy do celu, to coś po nas zostanie. Kamień z napisem, który może symbolizować nie tylko grób. Człowiek zostawia po sobie pamięć, dobroć, wielkie czyny. Poeta jest wieczny dzięki swojej twórczości.

Poprzez postać Odysa Staff ukazał problematykę życia ludzkiego. Każdego człowieka nazwał mitycznym bohaterem ,który całe swoje życie wraca do ukochanej Itaki.

Podobne wypracowania do Leopold Staff „Odys” - interpretacja i analiza wiersza