Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Odys” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Staffa dotyczy życia każdego człowieka, choć postawiony w nim problem został ukazany postać mitycznego Odysa. Był to bohater wojny trojańskiej, który po jej zakończeniu aż dziesięć lat wracał do ojczystej Itaki. Po drodze czyhało na niego wiele niebezpieczeństw i przygód. W końcu jednak udało mu się dotrzeć do ukochanej żony i syna.

Utwór składa się z trzech strof. Każda z nich zbudowana jest z czterech wersów. Odnajdujemy tu rymy w co drugim wersie, takie jak: „błędy - wszędy”, „śmiało -chciało”. W pierwszej chwili wydaje się, iż wiersz skierowany jest jedynie to starożytnego bohatera. Podmiot liryczny zwraca się do niego, zastosowano zatem w utworze apostrofę. Ale po głębokiej analizie i powtórnym odczytaniu tekstu okazuje się, iż osoba mówiąca w wierszu przemawia do każdego z nas, wszystkich ludzi, czytelników.

„Odys” to dzieło poruszające problem ludzkiego losu, życia. Autor ukazuje każdego człowieka na ziemi jako Odysa. Podobnie jak on wszyscy ludzie odbywają osobiste podróże. Nie chodzi tu bynajmniej o wycieczki, podmiot ma na myśli metaforyczny wymiar naszego bytowania. Dla Odysa celem była Itaka, rodzinny dom, który porzucił. Także i Staff, jak i my...

Podobne wypracowania