Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Jaś nie doczekał” - interpretacja, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Jaś nie doczekał” to krótki utwór Marii Konopnickiej pisany wierszem. Postać tytułowego chłopiec symbolizuje ubogie życie i jest zarazem jego ofiarą. Jaś jest synem ubogiego wyrobnika, który nie jest w stanie pokryć kosztów związanych z leczeniem. Sytuacja opowiedziana w wierszu to przedstawienie życia biednego człowieka, który pomimo chęci, nie ma możliwości zmiany swojego losu z powodu ubóstwa.

Bohaterem utworu jest wyrobnik, który wspomina z rozrzewnieniem, jak jego biedny syn chorował. Ojciec wezwał lekarza, jednak ten powiedział, że nic nie da się zrobić, póki syn nie będzie miał lepszych warunków do odzyskiwania zdrowia. Przeszkadzało temu wilgotne i przesiąknięte zgnilizną powietrze w domu i brak słońca. Ojciec jednak był bezradny, gdyż nie był w stanie zagwarantować dziecku czystej pościeli, podstawowych środków higieny itd.

Synek zmarł, ojciec pozostał sam, wciąż tak samo biedny i pogrążony w żalu. Tytuł wiersza to jednocześnie pełne bólu, wyszeptane przez ojca słowa, mówiące o tym, że Jaś nie doczekał wiosennych promieni słońca, które pozwoliłyby mu na odzyskanie pełni sił. Tak naprawdę Jaś nie doczekał nadziei na wyzdrowienie. Ojciec wspomina, jak bieda...

Podobne wypracowania