Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Jaś nie doczekał” - interpretacja, opracowanie

„Jaś nie doczekał” to krótki utwór Marii Konopnickiej pisany wierszem. Postać tytułowego chłopiec symbolizuje ubogie życie i jest zarazem jego ofiarą. Jaś jest synem ubogiego wyrobnika, który nie jest w stanie pokryć kosztów związanych z leczeniem. Sytuacja opowiedziana w wierszu to przedstawienie życia biednego człowieka, który pomimo chęci, nie ma możliwości zmiany swojego losu z powodu ubóstwa.

Bohaterem utworu jest wyrobnik, który wspomina z rozrzewnieniem, jak jego biedny syn chorował. Ojciec wezwał lekarza, jednak ten powiedział, że nic nie da się zrobić, póki syn nie będzie miał lepszych warunków do odzyskiwania zdrowia. Przeszkadzało temu wilgotne i przesiąknięte zgnilizną powietrze w domu i brak słońca. Ojciec jednak był bezradny, gdyż nie był w stanie zagwarantować dziecku czystej pościeli, podstawowych środków higieny itd.

Synek zmarł, ojciec pozostał sam, wciąż tak samo biedny i pogrążony w żalu. Tytuł wiersza to jednocześnie pełne bólu, wyszeptane przez ojca słowa, mówiące o tym, że Jaś nie doczekał wiosennych promieni słońca, które pozwoliłyby mu na odzyskanie pełni sił. Tak naprawdę Jaś nie doczekał nadziei na wyzdrowienie. Ojciec wspomina, jak bieda odebrała mu syna i że nic nie mógł zrobić, aby ocalić go przed śmiercią: „Noc całą dziecko zagrzewał oddechem,/ Bo mu się zdało, że stygnie, że kona.../ Modlił się, płakał, o ściany tłukł głowę”.

Maria Konopnicka w swoim wierszu pod tytułem „Jaś nie doczekał” pokazuje sytuację biednego człowieka, który nie może zrobić nic, aby poprawić swój los. Bieda nie pozwala mu godnie żyć. Jest ona źródłem wszystkich problemów, a bezinteresownej pomocy nie można oczekiwać od nikogo. Lekarz, który został przywołany do umierającego Jasia, „bezradnie” rozkłada ręce i mówi przerażonemu ojcu, że należy zmienić warunki życia chorego. Nie przepisuje żadnych leków, w ogóle nie interesuje się losem chorego, ma ważniejsze sprawy.

Krótki utwór Konopnickiej porusza zagadnienie skrajnego ubóstwa w polskich wsiach. Nędza, w której znaleźli się mieszkańcy wsi ówczesnych czasów, jest tak porażająca, że trudno się temu przypatrywać z boku. Jednak nikt nie reaguje. Nie ma nadziei dla ludzi potrzebujących, bo nie mają oni wsparcia w nikim. Nie mogą pozwolić sobie na czekanie na ten „promień nadziei”, gasną, zanim go ujrzą – i w sensie dosłownym, i przenośnym. Trudnym losem ludzi ze wsi nie przejmuje się nikt.

Konopnicka ze smutkiem i żalem opowiada o sytuacji takiej jak ta. Mowa tu o jednej rodzinie, chociaż wiadome jest, iż takich na polskiej wsi jest wiele. Biedni ludzi, chociaż pracują całe dnie ciężej niż pozwala im na to wymęczony organizm, nie są w stanie zapewnić swoim rodzinom odpowiedniego życia. Wręcz drastyczna jest scena, kiedy  chory Jasiu siedzi na podłodze i patrzy na ojca, nie mając odwagi powiedzieć mu, że po wątłej kolacji wciąż jest głodny. Patrzy jedynie na rodzica spojrzeniem pełnym cierpienia wynikającego z panującej w domu biedy.

Maria Konopnicka w swoim krótkim utworze pod tytułem „Jaś nie doczekał” porusza problematykę sytuacji materialnej ludzi mieszkających na polskiej wsi. Największym problemem wsi polskiej jest bowiem nędza, która niszczy wszystko – nawet zabiera ludziom życie. Nie ma szans na poprawę, jeżeli ci, którzy mogą coś zrobić, stoją wciąż z założonymi rękami i patrzą bez wzruszenia na cierpienia słabszych, pokrzywdzonych i tych, którzy losu nie mogą wziąć w swoje ręce.

Podobne wypracowania do Maria Konopnicka „Jaś nie doczekał” - interpretacja, opracowanie