Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - dzieje Tomasz Judyma jako społecznika, buntownika i idealisty

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tomasz Judym to główny bohater powieści Stefana Żeromskiego pt.: „Ludzie bezdomni”. Mimo ciężkiego dzieciństwa - wywodził się z biednej rodziny, jego ojciec miał problemy z alkoholem - udało mu się ukończyć studia. Wtedy postanowił sobie, że podporządkuje całe swoje życie pomocy biednym.

Pierwszym aktem takiego postępowania było odczytanie referatu: „Kilka uwag w sprawie higieny”. Opisał w nim biedę, którą widział w Paryżu oraz wysunął postulat, że obowiązkiem lekarzy jest pomoc ludziom biednym. Jego program spotkał się z krytyką konformistycznego kręgu warszawskich medyków. Był dla nich po prostu niewygodny, gdyż praca z ludźmi ubogimi nie mogła być tak dochodowa jak z zamożnymi. Judymowi zarzucono nadmierny idealizm i marzycielstwo. Doszło też do tego, że w jego prywatnym gabinecie nie pojawił się żaden pacjent. Mamy tutaj do czynienia z buntem przeciwko przyjętej konwencji zawodu lekarza, który na niesionej pomocy musi zarabiać. Bohater daje się także poznać jako człowiek, któremu nie są obojętne losy reszty społeczeństwa. Jego idea nie trafia jednak na żyzny grunt, zostaje potraktowany niepoważnie i wykreślony z warszawskiego kręgu lekarzy.

Kolejnym etapem jego życia jest wizyta w uzdrowisku Cisy. W...

Podobne wypracowania