Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - charakterystyka Macieja Boryny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednym z pierwszoplanowych bohaterów powieści Władysława Reymonta pt.: ,,Chłopi” jest Maciej Boryna. To postać złożona i niejednoznaczna. Pisarz, prócz wielu zalet, wyposażył ją również w liczne wady. Dowiadujemy się o Borynie z rozmów pracujących na polu kobiet, już na pierwszych kartach powieści. To 58 letni gospodarz lipiecki, jeden z najbogatszych w okolicy, dwukrotny wdowiec. Maciej ma czworo dzieci: synów Antka i Grzelę, córki Józkę oraz zamężną z kowalem Magdę. Jak na swój wiek jest w doskonałej formie i czuje się jeszcze bardzo młodo. Swoją krzepkość udowadnia śmiałym zamiarem poślubienia dziewiętnastoletniej Jagusi, najładniejszej dziewczyny we wsi. Co więcej, jego plany nie są tylko mrzonką i zostają bardzo szybko wprowadzone w życie.

Boryną powoduje nie tylko pociąg fizyczny do wiejskiej piękności, ale i wyrachowanie. Jego pole przylega bowiem do ziemi, która przypadnie mu w udziale po ożenku. Poza tym, jest człowiekiem nieustępliwymi i niezwykle stanowczym. Wadzi się z własnym synem o grunt, którego żadną siłą nie chce odstąpić dziecku. ,,Jakże ciągła wojna z synem, słowa nie można rzec, bo zaraz do oczów z pazurami skacze albo rzeknie coś, co jaże we wątpiach poczujesz. Na nikogo...

Podobne wypracowania