Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Marek Rymkiewicz - biografia, życiorys

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 roku w Warszawie. Jednak jego prawdziwe nazwisko to Szulc. Rodzina poety zmieniła nazwisko, ponieważ obawiała się niemieckich prześladowań. Niektóre źródła historyczne podają, iż w latach 40. państwo Szulc przeżyli trudne chwile, co miało być bezpośrednią przyczyną zmiany nazwiska.

Po zakończeniu wojny młody poeta wraz z rodzicami przeniósł się do Łodzi. Tam też kontynuował naukę. Uczęszczał do jednej z łódzkich szkół średnich. Już wtedy jego zainteresowania były dokładnie określone. Rymkiewicz uwielbiał literaturę i kochał słowo pisane. Swoją życiową drogę chciał choćby w sposób pośredni związać z tą sztuką. Dlatego też rozpoczął studia na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie wybrał filologię polską. Studia oczywiście ukończył.

Rymkiewicz bardzo szybko rozwinął literacką karierę. Debiut poety datuje się na rok 1957. Wtedy to właśnie ukazał się pierwszy tomik wierszy zatytułowany „Konwencje”. Kolejne utwory artysta wydawał systematycznie, był więc stale obecny w kulturalnym i literackim życiu. Do najbardziej znanych tomików poetyckich należą między innymi: „Człowiek z głową jastrzębia”, „Metafizyka”, „Animula”, „Anatomia”, „Co to jest drozd” czy też „Moje dzieło pośmiertne”. Warto dodać, że Rymkiewicz to artysta niezwykle wszechstronny i utalentowany. Jest autorem nie tylko wierszy, ale także powieści, szkiców historycznych, komedii, a nawet sztuk teatralnych. Powieści pisarza to: „Rozmowy polskie latem 1983” oraz „Umschlagplatz”. Sztuk teatralnych napisał naprawdę wiele, w tym także tragedie antyczne.

Jarosław Rymkiewicz jest ceniony w środowiskach akademickim i artystycznym, dlatego też zdarzało mu się pisać słowa wstępu, posłowia i komentarze do innych dzieł literackich. Pisarz jest także tłumaczem. Do jego osiągnięć w tej dziedzinie należy między innymi tłumaczenie poezji anglojęzycznej oraz hiszpańskiej. Rymkiewicz pracował nad dziełami takich artystów jak: Thomas S. Eliot, Wallace Stevens, Federico Garcia Lorca oraz Pedro Calderon de la Barca. Do najważniejszych osiągnięć Rymkiewicza należy także otrzymanie Literackiej Nagrody Nike. Poeta został wyróżniony za tomik wierszy „ Zachód słońca w Milanówku”.

Jarosław Marek Rymkiewicz jest człowiekiem niezwykle aktywny. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, jest także członkiem Instytutu Badań Literackich PAN.

Podobne wypracowania do Jarosław Marek Rymkiewicz - biografia, życiorys