Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Marek Rymkiewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 roku w Warszawie. Jednak jego prawdziwe nazwisko to Szulc. Rodzina poety zmieniła nazwisko, ponieważ obawiała się niemieckich prześladowań. Niektóre źródła historyczne podają, iż w latach 40. państwo Szulc przeżyli trudne chwile, co miało być bezpośrednią przyczyną zmiany nazwiska.

Po zakończeniu wojny młody poeta wraz z rodzicami przeniósł się do Łodzi. Tam też kontynuował naukę. Uczęszczał do jednej z łódzkich szkół średnich. Już wtedy jego zainteresowania były dokładnie określone. Rymkiewicz uwielbiał literaturę i kochał słowo pisane. Swoją życiową drogę chciał choćby w sposób pośredni związać z tą sztuką. Dlatego też rozpoczął studia na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie wybrał filologię polską. Studia oczywiście ukończył.

Rymkiewicz bardzo szybko rozwinął literacką karierę. Debiut poety datuje się na rok 1957. Wtedy to właśnie ukazał się pierwszy tomik wierszy zatytułowany „Konwencje”. Kolejne utwory artysta wydawał systematycznie, był więc stale obecny w kulturalnym i literackim życiu. Do najbardziej znanych tomików poetyckich należą między innymi: „Człowiek z głową jastrzębia”, „Metafizyka”, „Animula”, „Anatomia”,...

Podobne wypracowania