Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krytyczna ocena literatury końca wieku na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy Spartanie szli do boju, ich krokom wtórowały utwory napisane przez Tyrteusza. Tworzył on dzieła zagrzewające do walki, dodające odwagi. Przez kolejne stulecia pieśń oraz poezja tyrtejska rozgrzewały serca odważnych wojowników. U schyłku XIX w. – w dobie dekadentyzmu – ta funkcja została zapomniana. Poezja stała się pesymistyczna, zaczęła opisywać bezsens istnienia, cierpienia z nim związane.

Polski naród, od lat żyjący w niewoli, potrzebował każdego wsparcia, by skutecznie dążyć do niepodległości. Twórcy romantyczni stworzyli dzieła, których zadaniem było dodawać otuchy i wiary we własne siły („Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” A. Mickiewicza) oraz przedstawić nowe pomysły na odzyskanie niepodległości („Dziady” cz. III, „Konrad Wallenrod” A. Mickiewicza, „Kordian” J. Słowackiego). Z kolei poezja przełomu XIX i XX w. podejmowała tematykę nadchodzącego zmierzchu kultury i cywilizacji, przesączona była spleenem i brakiem nadziei.

Wśród bohaterów „Wesela” znajduje się wielu dekadentów (Poeta, Rachela, Nos).                   ...

Podobne wypracowania