Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paul Verlaine - wiersze, poezja. Charakterystyka twórczości Paula Verlaine'a

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Paul Verlaine jest jednym z twórców zaliczanych do grona „poetów wyklętych”. Na miano to zasłużył sobie prowadząc hulaszczy i pozbawiony moralności tryb życia, a także tworząc poezję raczej ciemną. Swoją osobą, postawą wywoływał skandale. Jednakże przyznać trzeba, iż był on wybitnym artystą, którego sztuka, jako jednego z niewielu, w tak znacznym stopniu odmieniła sposób postrzegania poezji. Jego sława, w kraju i na świecie, trwa nieprzerwanie od końca XIX wieku.

Inspiracjami dla Verlaine'a w początkowej fazie twórczości stała się grupa parnasistów. Kiedy młody Paul po maturze rozpoczął studia prawnicze, zaczął przebywać w kręgu paryskiej cyganerii oraz wspomnianych parnasistów. Głosili oni ideę odejścia od romantyzmu i skłonieniu się ku sztuce subiektywnie rozumianej. Ich hasło przewodnie brzmiało: „sztuka dla sztuki”. Zatem pragnęli oni odejść od tworzenia utworów, które podejmowałyby tematy związane z polityką, historią czy odzwierciedlały ludzkie życie, zwłaszcza w najbardziej prozaicznych jego przejawach.

Po rozstaniu się z grupą parnasistów zainteresowania Verlaine'a przeniosły się na twórczość Charlesa Baudelaire'a. Fascynacja poetą, prekursorem symbolizmu,...

Podobne wypracowania