Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emil Zola „Germinal” - streszczenie skrótowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Emil Zola jest francuskim pisarzem żyjącym w XIX wieku. Swoje dzieła pisał pod wpływem poczynionych obserwacji warunków życia i pracy robotników – opisy trudnej i brutalnej rzeczywistości uderzały czytelnika, a wymowa powieści sprawiała, że były one bliskie trudnej ludzkim losom. Zola nie unikał trudnych tematów, nie bał się poruszać kwestii ciężkich warunków pracy w kopalni, trudnych warunków mieszkaniowych, braku wpływu dorosłych na wychowanie i zachowanie dzieci. Obecność bardzo realistycznych i dokładnych opisów rzeczywistości sprawia, że powieść „Germinal” należy zaliczyć do nurtu nazywanego naturalizmem, który istniał we Francji w XIX wieku.

Powieść „Germinal” przenosi nas do Montsou - małej miejscowości w północnej Francji. W poszukiwaniu pracy przybywa do niej Stefan, który zatrudnia się w kopalni Le Voreux. Trudne warunki pracy, liczne niebezpieczeństwa czyhające na górników pod ziemią, nędza współtowarzyszy oraz bardzo ciężka sytuacja mieszkaniowa znajduje odzwierciedlenie w twórczości Zoli.

Stefan zachłystuje się ideałami socjalistycznymi. Dzięki poważaniu, którym cieszył się w kopalni, doprowadza do strajku. Jednak Stefan nie...

Podobne wypracowania