Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Świętoszek” - Tartuffe i Orgon - dwa typy świętoszków na podstawie wybranej sceny oraz całego dramatu. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Świętoszek” autorstwa francuskiego komediopisarza Jeana Baptiste Poquelin ukazuje dwa typy świętoszków. Są nimi dwie wybijające się na plan pierwszy postacie - Tartuffe oraz Orgon. Na samym początku wypadałoby wyjaśnić, kim jest świętoszek. W słowniku synonimów oznacza między innymi hipokrytę, dwulicowca, obłudnika, wiarołomcę, pozera, bajeranta, sprzedawczyka, przecherę, oszusta. W sztuce Moliera przedstawione mamy dwa typy świętoszka.

Pierwszym z nich jest Orgon. Z pochodzenia jest francuskim mieszczaninem. Nie wiadomo, co tak naprawdę skłoniło go do przyprowadzenia do domu Tartuffe’a. jest nim zachwycony, zamracza go jego osobowość. Orgon staje się hipokrytą. Wysławia swojego nowego znajomego pod niebiosa, choć tak naprawdę go nie zna. Zaczyna stawiać go wyżej niż swoją własną rodzinę, staje się dla niego ważniejszy niż najbliżsi, którzy widzą, co się dzieje.

Orgon nigdy przez całe swoje życie nie był zbyt świątobliwym, czy bogobojnym człowiekiem, aż tu nagle zachwyca się z pozoru pobożną postawą Tartuffe’a. stawia go za wzór przed wszystkimi domownikami, próbuje udawać, że żyje według jego wydumanych teorii i zasad.

Okazuje się być człowiekiem nieprawdopodobnie naiwnym, ślepo ufającym innym...

Podobne wypracowania